zmień kontrast

5-latki jesień

Nadeszła pora na jesienny raport z działań Lisiej gromady!

Mamy w tym roku nową kryjówkę na piętrze, do której prowadzą specjalne, czarne ślady małych stóp. Dzięki nim każdy Lisek może bezpiecznie, samodzielnie pokonać schody by dotrzeć do obecnej siedziby. W nowej przestrzeni dzieci szybko się zadomowiły. Przyswoiły obowiązujące w grupie zasady organizacyjno-porządkowe i społeczne, sprawnie przeszły też adaptację do zmian w składzie dorosłych opiekunów grupy, chętnie podejmując kontakt z nowymi nauczycielkami – panami Kasią i Moniką oraz panią Gabrysią wspomagającą pracę nauczycieli.

Najbardziej ulubioną aktywnością Lisków jest oczywiście swobodna zabawa, najczęściej w małych podgrupach. Chłopcy uwielbiają kulodrom, zabawę  zestawem playmobil oraz klockami i autami. Dziewczynki niezmiennie bawią się w dom, rodzinę ale także chętnie w przedszkole i sklep. Zabawa towarzyszy także zorganizowanym działaniom edukacyjnym, których w grupie jest dużo. Nowa pani Asia prowadzi raz w tygodniu gimnastykę z elementami ćwiczeń korekcyjnych. W poniedziałki Liski brykają w parach z panią Moniką Mokrzyszczak (Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne) i masują na odpoczynku swoje plecy i głowy (masaż CMC). Pani Kasia wprowadza dzieci w świat pojęć matematycznych i pokazuje nowe zabawy muzyczno-ruchowe, które integrują grupę. Z panią Moniką Bryńczak, Liski kreślą wzory graficzne do melodyjnych piosenek z repertuaru dziecięcego (metoda „Dobrego Startu”) i tworzą bardzo ciekawe prace plastyczne np. z warzyw, orzechów. Z kolei w świat przyrody i muzyki poważnej (Batii Strauss) wprowadza dzieci pani Beata. Towarzyszy im ona także w cotygodniowych zajęciach montessoriańskich w tzw. cichej sali. W czwartki grupa Lisków odbywa zorganizowane zajęcia muzyczne, które prowadzi pan Radek, tata Marysi z grupy Kotów.

Liski to bardzo aktywna grupa dzieci, pełna energii, zainteresowana tym, co dzieje się wokoło. Są radosne, mają dużą wiedzę o świecie i chętnie podejmują nowe wyzwania. Jednym z nich jest abecadło. Liski z zaciekawieniem codziennie poznają kolejną literę alfabetu i wykonują autorską kartę pracy, która trafia do ich osobistego albumu. Zajęcia z literami są dla dzieci ekscytujące i miło patrzeć na ich duże zaangażowanie w proces poznania. Podobnie chętnie Liski przyswajają w zabawie pojęcia z języka angielskiego, które przybliża im dwa razy w tygodniu pani Ania z Kotków. Jest potencjał w gromadzie, jest niewątpliwie!

Aktywność zorganizowana w przedszkolu jest równoważona wolnością działania dzieci w trakcie pobytu w ukochanym ogrodzie. Jesienna pogoda pozwalała nam dotychczas eksplorować przestrzeń ogrodu dwa razy w ciągu dnia, co było dla dzieci wspaniałym czasem regeneracji sił oraz zaspokojenia naturalnej potrzeby swobodnego ruchu. Za nami udana wycieczka poznawcza na bazarek, dzięki której zdobyliśmy materiał badawczy do zajęć na temat warzyw. Liski ukisiły 3 kilogramy ogórków, które były smakowitym i zdrowym dodatkiem do codziennych śniadań i obiadów. Wzięliśmy też udział w spotkaniu z autorką książek o Toli w Bibliotece Multimedialnej na Tynieckiej, wyprawiliśmy się po liście do pobliskiego parku Dreszera. Uczestniczyliśmy w dwóch koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową, widzieliśmy ciekawe przedstawienie teatru Eden z Krakowa. Bardzo ciekawe zajęcia dla grupy przeprowadziły panie z firmy MED EL, która specjalizuje się w pracy z osobami niesłyszącymi i produkuje implanty słuchowe. Dzieci mogły dowiedzieć się jak ważne w poznawaniu świata są zmysły i co trzeba robić by działały prawidłowo.

Na razie tyle w naszym raporcie. Jesień trwa i zobaczymy co jeszcze nam przyniesie!

Zapraszamy do oglądania zdjęć.