zmień kontrast

5-latki zima

Pierwszym  ważnym  w grupie  wydarzeniem w nowym 2019 r. było spotkanie  Lisków z Babciami i Dziadkami z okazji ich święta. Dzieci przygotowały dla Babć kolorowe medaliony z modeliny a Dziadkowie otrzymali w prezencie  praktyczne breloczki z filcu. Zaproszonym  gościom Liski przedstawiły krótki program artystyczny – wiersz i piosenkę
o Babciach i Dziadkach, taniec z lampionem, kolędę „Gore gwiazda” oraz grę na instrumentach do utworów muzyki poważnej z programu Batii Straus. Miłą niespodzianką był dla Szanownych Seniorów wspólny, międzypokoleniowy walc łyżwiarzy. Było pięknie! Słodki poczęstunek był ostatnim punktem tej uroczystości. Wszystkim Babciom i Dziadkom Lisków bardzo dziękujemy za przybycie na spotkanie
i życzymy zdrowia i wielu dobrych chwil.

Tegoroczna zima nie pokazała nam swego srogiego oblicza  ale mimo to, udało się Liskom poczuć uroki zimowej aury i radość zabawy na śniegu. Były więc zjazdy z górki na jabłuszkach, bitwa na śnieżki, orły/anioły. W śniegu fajnie się też kopie, robi babki i oczywiście lepi bałwana! I wszystko to się działo w naszym wspaniałym ogrodzie.
Tyle praktyka. Zima była też tematem zajęć edukacyjnych. Rozmawialiśmy w grupie o pogodzie i aktywnościach sportowych typowych dla tej pory roku.  Dzieci wymieniały  się osobistymi doświadczeniami  jazdy na sankach, nartach i łyżwach.  Oglądaliśmy sprzęt  i akcesoria tych dyscyplin sportowych, wspólnie określaliśmy zasady bezpiecznej zabawy. Podsumowaniem zajęć była aktywność plastyczna.  Liski przygotowały makietę śnieżnej górki i lodowiska. Zapełniły ją saneczkarze, narciarze i łyżwiarze. Pracę dzieci mogli podziwiać rodzice na wystawie w szatni.

Trwający od Nowego Roku karnawał umożliwił dzieciom zabawy w przebierańców. Liski mierzyły kostiumy różnych postaci, podejmowały zabawy tematyczne, robiły z papieru karnawałowe maski. Uczestniczyły także w wielkim balu indiańskim u wodza „Czarna stopa”. Przed nami jeszcze słodki i tłusty czwartek i kakaowe trufle.

W ramach stałej współpracy odwiedziły naszą grupę  dziewczęta z Młodzieżowego  Ośrodka Wychowawczego przy ul. Strażackiej. Wspólne działania  literacko-muzyczne  do utworu „Raz i dwa” z płyty „Gdyby Tygrysy jadły irysy” grupy wokalnej NotaBene była dobrą zabawą i dla małych i dla dużych.  Cieszymy się, że niebawem odwiedzą  nas ponownie!

Rozpoczęliśmy z Liskami cykl zajęć przybliżających dzieciom wiedzę na temat różnych zawodów. Jak dotąd odwiedziliśmy placówkę poczty i po zakupieniu znaczka  wysłaliśmy „szybki”  list  do naszych pań z przedszkola. Nadszedł po 3 dniach czyli …szybko. Wybraliśmy się też do pobliskiego sklepu spożywczego, by obejrzeć jak jest zorganizowana przestrzeń sklepowa, jak pracuje się w sklepie. Przed nami kolejne wycieczki i spotkania.

Pełna nowości jesień jest już za nami. Choć nic za oknem na to nie wskazuje przywitała nas zima ?

Liski od początku grudnia dzielnie przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia. Zaczęło się od zawieszenia na jednej ze ścian kalendarza adwentowego, gdzie codziennie Święty Mikołaj zostawiał dla nas zadania. Wśród nich znalazło się np. ozdobienie grupowej choinki, nauka piosenki o Mikołaju czy wykonanie własnej bombki. Ważnym dniem dla naszej grupy były imieniny św. Mikołaja, który podrzucił dzieciom nocą brokatowe kleje oraz pieczątki do kapci w szatni. Uradowane Liski podziękowały Mikołajowi rysując jego portrety zachwycające szczegółami i starannością wykonania!

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia to także okazja do podzielenia się tradycjami i zwyczajami wigilijnymi jakie każdy Lisek podtrzymuje wraz z rodziną w domu. Podczas przygotowań nie zabrakło pisania listu do św. Mikołaja, robienia rozmaitych rodzajów bombek, aniołków, choinek, szopek oraz kartek świątecznych, które później zostały wysłane do naszych bliskich.

Zapracowanym dzieciom wielką niespodziankę sprawił św. Mikołaj przybywając do przedszkola z workami pełnymi prezentów. Podarunkiem Lisków dla miłego gościa był wykonany przez nich lampion.

Grudzień był dla nas pracowitym czasem przygotowań do świąt ale z pewnością dostarczył nam ważnych, wspólnych doświadczeń i emocji.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku LISKI!!!!!