zmień kontrast

6-latki jesień

Jesienne życie Mrówek

            Jesień dla Mrówek jest bardzo intensywnym czasem. Przede wszystkim integrują się na nowo, ponieważ do grupy dołączyło kilkoro nowych dzieci. Nowe znajomości i przyjaźnie wymagają czasu, wspólnej zabawy. Na szczęście pogoda jest dla nas w tym roku łaskawa i bardzo dużo czasu spędzaliśmy w przedszkolnym ogrodzie, gdzie zabawa i ruch jest głównym zajęciem.

            Pojechaliśmy też na wycieczkę na Stare Miasto, gdzie widzieliśmy Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, pomniki Syrenki i Małego Powstańca. Dzieci oglądały Wisłę z punktu widokowego na Starówce oraz biegały  wzdłuż starych murów  obronnych. Nagrodą dla dzielnych podrożników było wpsólne zjedzenie drożdżowej chałki podczas oczekiwania na autobus. 

            Obecny rok jest dla dzieci czasem przygotowania do szkoły. Mrówki dostały podręczniki i wraz z Trampolinkiem uczą się liter, cyfr, czytania i liczenia. Praca z podręcznikiem jest dla dzieci nowym doświadczeniem ( dotychczas dostawały karty pracy lub uczyły się w zabawie). Podjęły ją z zapałem, na hasło „bierzemy książki” z entuzjazmem biegną do stolików, żeby wypełniać nowe strony w ćwiczeniach. Coraz odważniej też podejmują próby czytania globalnego lub składają pierwsze sylaby. Uczą się matematyki zgodnie z programem „Dziecięca matematyka” Gruszczyk-Kolczyńskiej.

            Mrówki poznają też świat w licznych cyklach tematycznych. Poznawały mapę, zwiedzały warszawską Starówkę, poznawały legendy warszawskie. Dzięki obserwacjom w ogrodzie uczą się rozpoznawać kwiaty i drzewa. Robiły ciasta, powidła i zupę (ta ostatnia według przepisu z wiersza Juliana Tuwima „Warzywa”- niestety, nie polecamy!). Ale dzięki krojeniu udało się namówić dzieci do spróbowania wielu nowych warzyw.

            Czeka nas jeszcze poznawanie życia lasu: jak owady, ptaki i zwierzęta radzą sobie z polską zimą. Pogłębimy zwłaszcza wiedzę na temat życia mrówek dzięki warsztatom, które odbędą się w przedszkolu.

            Planujemy też monitorować pogodę i stworzyć rysunkowe kalendarze pogody, a przy okazji utrwalać kolejność dni tygodnia.

            W listopadzie dzieci nauczą się też śpiewać hymn i utrwalą znajomość symboli narodowych, czym wspólnie uczcimy stulecie niepodległości.

            A później? Później już grudzień poprowadzi nas ku świętom i zimie.