zmień kontrast

Archiwum 2017 „Mrówki”

Jesień 2017

Mrówki po wakacjach

Dzielne i wyraźnie starsze „Mrówki” wróciły po wakacjach do przedszkola J Jak zawsze uzbrojeni w uśmiechy i mnóstwo wspaniałych pomysłów. Chętnie dzieliły się wspomnieniami z wakacji, z górskich wędrówek, plażowych zabaw, mazurskich przygód. Powitały w grupie nowe panie – Kasię i Monikę. Pomimo długiego wakacyjnego wypoczynku nie zapomniały o kodeksie przedszkolaka – starają się przestrzegać zasad, pomagają sobie nawzajem, a kiedy trzeba uczą się rozmawiać o problemach i emocjach. Mrówki są pełne zapału i energii by poprzez zabawę zdobywać wiedzę w nowym roku szkolnym. Powodzenia J

Jesiennie…

Jesienią „Mrówki” obserwują zmieniającą się przyrodę. Wszelkie obserwacje zamieniają w piękne i kolorowe prace plastyczne. Mogą poeksperymentować w programie „Żywioły”. Ostatnio zgłębiały tematykę ziemi, nasion, rozwoju roślin. Dodatkowo odkrywały dlaczego jesienią liście zmieniają kolor. Mrówki dużo rozmawiają o emocjach, zdobywają kompetencje społeczne i uczą się współpracy. Uwielbiają bawić się w ogrodzie, a gdy za oknem pada deszcz, zamieniają swoją salę w królestwo zabaw. Chętnie tańczą i śpiewają piosenki na rytmice, a na gimnastyce z uśmiechem na twarzy dbają o każdy swój mięsień J  W tym roku szkolnym na zajęciach z angielskiego odkrywają swój talent lingwistyczny. Potrafią się przywitać, przedstawić, powiedzieć jak się czują, a nawet wyśpiewają angielskie nazwy owoców J Chociaż nasze „Mrówki” uwielbiają ruch i ekspresję dźwiękową, to uczą się również wyciszać i koncentrować na montessoriańskich „lekcjach ciszy”. W tym roku również dzielnie ćwiczą oczy, dłonie, poznają literki i zgłębiają pojęcia matematyczne.

Zima 2017

Mrówki z radością przywitały zimę. Nasza sala została pięknie ozdobiona ręcznie wykonanymi świątecznymi ozdobami. Stoi też kolorowa choinka ubierana przez dzieci z wielką starannością. Mrówki z niecierpliwością oczekiwały wizyty św. Mikołaja, uczyły się kolęd, przygotowywały niespodziankę dla tego wyjątkowego gościa. Jego odwiedziny – to było przeżycie! J

No i wreszcie pojawił się wyczekiwany śnieg. Mróweczki chętnie wychodzą na dwór, sprawdzają, czy można ulepić bałwana, rzucają śnieżkami, z chichotem zjeżdżają z górki lub zostawiają na śniegu ślady. Do śniegu podchodzą też bardziej poważnie – prowadzą eksperymenty i biorą udział w zabawach badawczych. Właściwości śniegu i lodu mają już w jednym paluszku.

Poza tym Mrówki poznały cały alfabet. Teraz rozpoznają różne napisy, podpisują przedmioty i zabawki w naszej sali, dzielą wyrazy na sylaby, wybrzmiewają pierwszą głoskę czyli dzielnie przygotowują się do czytania.

Na języku angielskim poznały kolejne piosenki i nowe słówka, tym razem z działów body parts i animals. A zajęcia bez piosenki „Little Snowflake” to zajęcia stracone J

Przed nami duże wydarzenie – bal z okazji Dnia Babci i Dziadka J Mrówki pracowicie się do niego przygotowują. Niespodzianki dla ukochanych babć i dziadków gotowe. Do zobaczenia na balu J

Wiosna 2017

Wiosna Mrówkom upływa pod względem działań przyrodniczych i artystycznych. Najpierw przegoniły zimę paląc Marzannę w ogrodzie, a później sadziły na przedszkolnych grządkach dalie i wysiewały maciejkę. Śledziły pierwsze pąki na krzewach i drzewach, obserwowały ich rozkwit.

Mrówki są pod wrażeniem wielości kolorów i różnorodności kwitnących roślin i drzew. Ich fascynacja znajduje odzwierciedlenie w pracach plastycznych, które wykonują poznając dzieła wybranych malarzy.

Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęły oglądaniem interaktywnej wystawy sztuki współczesnej w Zachęcie zorganizowanej przez mamę Łucji Panią Marię Kosińską.

Lato 2017

Artystyczne ogrody czyli zakończenie roku w Mrówkach

W czwartkowe majowe popołudnie Mrówki miały spotkanie rodzinne z okazji Dnia Mamy i Taty. Było rysowanie, taniec i gra na instrumentach. W grupach rodzinnych rodzice i dzieci wykonali portrety według kubistycznych prac Picassa, a w rytmie muzyki rysowali kolorowe ogrody. Tłem spotkania była bogata i zachwycająca wystawa prac plastycznych Mrówek, wykonanych różnymi technikami, z inspiracji pracami różnych malarzy. I wszystko można było zabrać do domu. Spotkanie nie mogło obyć się bez małego występu. Dla Mam i Tatusiów dzieciaki zaśpiewały, zatańczyły i zagrały. Po aktywnych działaniach artystycznych wszyscy serdecznie pożegnali czworo dzieci, które w przyszłym roku idą do szkoły. Powodzenia, Claro, Lilu, Adrianie i Bronku! Wszystkim rodzinom życzymy udanych wakacji, które są tuż, tuż.

Książka przyjacielem dziecka

Nasze dzieci są z książką za pana brat. Od najmłodszych do najstarszych słuchają czytanek, opowiadają, a najstarsi nawet czytają. Opowiadania, wiersze, historie o zwierzętach i ludziach, o przyrodzie i przygodzie. Dowiadują się wielu ciekawych rzeczy, razem z bohaterami przeżywają różne emocje i ciągle chcą więcej i więcej czytania. Inspirowane treścią książek tworzą obrazy, własne książki komiksy, z pomocą kredek, farb i innych materiałów plastycznych. Wyobraźnia dziecięca jest bezgraniczna, a dobrze dobrana literatura i niewielka podpowiedź pań pozwala jej bujnie się rozwinąć. Czas w przedszkolu świetnie temu służy. Wierzymy, że z naszych przedszkolaków wyrosną zapaleni i wytrawni czytelnicy literatury. Nie tylko pięknej.

A na razie w Multimedialnej Bibliotece Publicznej na ul. Tynieckiej wystawa prac, do których natchnienie dzieci czerpały z książek. Wspaniała wystawa w wyjątkowym miejscu. Przyjdźcie, zobaczcie, zaproście rodzinę, przyjaciół i znajomych. Jest na co popatrzeć.