zmień kontrast

4-latki zima

Przedszkole on-line

UWAGA! Ważna informacja!
Ze względu na zawieszenie zajęć bezpośrednich dla dzieci działania edukacyjne przedszkola realizowane są przez internet. Wszelkie publikowane materiały: zdjęcia, teksty, ilustracje, piosenki, audiobooki, karty pracy zamieszczane przez nas służą wyłącznie celom edukacyjnym. Prosimy by ich nie kopiować oraz nie rozpowszechniać. Dziękujemy!

Poniedziałek 15.03.2021

Dzień dobry Zające!

Witam was w pierwszy dzień nowego tygodnia – poniedziałek. Mam nadzieję, że jesteście gotowi na nowe zadania i ćwiczenia. Dzisiaj chciałabym sprawdzić jak bystre macie oczy! Mam dla was szukanie różnic, poniżej znajdziecie dwa poziomy trudności. Łatwiejsze – szukanie 5 różnic i trudniejsze – szukanie 10 różnic. 

1. Znajdź 5 różnic: lisek i latawiecCzerwony Kapturekzabawa w ogrodzie

2. Znajdź 10 różnic: chatka-baby-jagimisieprzebisnieg

Powodzenia!

Piatek 12.03.2021 

Witajcie Zajączki!

Jaką pogodę dzisiaj macie? U mnie wieje wiatr i pada deszcz. Jest bardzo zimno i nieprzyjemnie. Pan Marzec ciągle miesza różne pogody w swoim garnku. Dlatego mam dla Was dzisiaj słoneczny rysunek pod dyktando. Zanim zaczniemy przygotujcie kredki lub flamastry, a może farby oraz kartkę.

Zadanie jest takie: uważnie obejrzyjcie rysunek, który dla was przygotowałam. Zapamiętajcie jak najwięcej szczegółów! Patrzcie na niego tak długo, jak potrzebujecie. 

A teraz zakryjcie mój obrazek i narysujcie z pamięci wszystko co zapamiętaliście. Kiedy skończycie malować porównajcie oba rysunki. Czy udało wam się zapamiętać wszystko? Jeśli tak to wielkie brawa! Macie wspaniałą pamięć. Jeśli o czymś zapomnieliście, nie martwcie się! Możecie spróbować jeszcze raz. To taka gimnastyka dla waszej pamięci :) 

Dodatkowo mamy dla Was pięknie opowiadania czytane przez Panią Beatkę. Miłego słuchania :) 

Władimir Sutiejew – “Pod grzybem” 

 

Władimir Sutiejew – “Tyczka pomocniczka”

 

Władimir Sutiejew – “Kto powiedział ‘miau’ “

 

Czwartek 11.03.2021 

Dzień dobry Przedszkolaki :)

Dzisiaj u mnie sprawdziło się marcowe powiedzenie. Wczoraj świeciło piękne słońce i było ciepło, a dziś pada śnieg! Nadal pozostajemy w temacie pogody. Mam dla Was kilka zagadek i zadań:

1.dobierzcie odpowiednie ubranie do pogody dla Ani – ubrania-dziewczynka

2.dobierzcie odpowiednie ubranie do pogody dla Tomka – ubranie – chłopiec

3. poprowadź kredkę po śladach i znajdź czterem porom roku pasujące pogody – cztery pory roku – plątanina

4.dla chętnych mam jeszcze labirynt z panią wiosną – labirynt – wiosna

Na koniec proponuję Wam zabawę “Kto zabrał ciasteczko?” Pamiętacie ją? Zaproście do zabawy rodziców lub rodzeństwo. Jedna osoba ukrywa ciasteczko. A potem śpiewamy i zgadujemy! 

Dobrego dnia!

 

Środa 10.03.2021 

Witajcie Zające! 

Czy ktoś z Was założył swój kalendarz obserwacji pogody? Jaki znaczek narysujecie dzisiaj? U mnie będzie duże słońce, na niebie nie ma chmur, za to wieje lekki wiatr, więc go też dorysuję. Dzisiaj rano przypomniało mi się, że znacie bardzo fajną piosenkę o pogodzie po angielsku. Zaśpiewamy i zatańczymy? 

Dzisiaj dodatkowo chciałabym z wami porozmawiać o pewnym kwiatku, który pojawia się po zimie jako jeden z pierwszych. Posłuchajcie wiersza:

Przebiśnieg – Halina Szayerowa

Za śniegowej chmury
słońce ledwie błyśnie
a już się spod śniegu
przebija przebiśnieg.

Wychyla się główka
w śniegu sztywnej kryzie…
Byle na powietrze!…
Byle słonka bliżej!…

Rozgniewał się marzec
sypnął gęsto śniegu…
– Nie czas jeszcze wiosnę
witać przebiśniegu!

Lecz przebiśnieg – kwiatek
drobny, niepozorny,
przebił się na przekór.
Mały … a zadziorny.

Ponad kryzą śniegu
białym kwiatem błysnął…
– Czas już, panie Marcu,
bo wiosna już blisko!

 

Zapraszam wszystkie Zajączki na spacer w poszukiwaniu przebiśniegów! Może ktoś z was po spacerze będzie miał ochotę zrobić przebiśniegi w domu? Możecie narysować je kredkami, namalować farbami, zrobić z papieru albo ulepić z plasteliny. 

Pięknego i słonecznego dnia!

 

Wtorek 09.03.2021 

Dzień dobry Zajączki! 

Kilka dni temu zaczął się nowy miesiąc – marzec. Czy znacie przysłowie, które mówi o tym miesiącu? Słyszeliście kiedyś, jak dorośli mówili, że “W marcu jak w garncu”? Czy wiecie co to znaczy? To powiedzenie oznacza, że w marcu jest bardzo zmienna pogoda – wszystkie cztery pory roku mogą przemieszać się w tym miesiącu. Jednym słowem to miesiąc pełen pogodowych niespodzianek. 

Posłuchajcie piosenki:

“Kucharz marzec”

 

Do kuchni wpada marzec,

i chce coś ugotować,

lecz straszny z niego gapa,

nie może zdecydować….

 

Ref.: Czy będzie śnieg czy słońce,

czy może jednak plucha,

ulewa, mały wietrzyk,

czy wielka zawierucha….

 

Do garnka wszystko wrzucił,

dołożył dwie przyprawy…

Co wyszło? Nie wiadomo!

Sam bardzo jest ciekawy.

 

Ref.: Czy będzie śnieg czy słońce,

czy może jednak plucha,

ulewa, mały wietrzyk,

czy wielka zawierucha….

 

Wiosną zdarzyć się może

w pogodzie zamieszanie.

Gdy marzec znów gotuje

nikt nie wie co się stanie.

 

Ref.: Czy będzie śnieg czy słońce,

czy może jednak plucha,

ulewa, mały wietrzyk,

czy wielka zawierucha….

 

Obserwujcie w marcu pogodę! Możecie założyć kalendarze obserwacji pogody. Wydrukujcie kartkę z kalendarza i codziennie rysujcie w odpowiednim okienku zaobserwowaną pogodę.

Żeby wam pomóc znalazłam różne oznaczenia pogody. Popatrzcie na nie, możecie wykorzystać je w swoich kalendarzach obserwacji. Jednego dnia mogą pojawić się nawet dwa lub trzy znaczki. 

Dobrej zabawy i udanych obserwacji!

 

Poniedziałek 08.03.2021 

Witajcie Zajączki! Dziś proponujemy Wam zabawę „Podłoga- lawa”.

Nie potrzeba do niej wielu rekwizytów. Potrzeba trochę wyobraźni i planowania. Najpierw robimy w głowie plan czyli myślimy co zrobimy po kolei. Czasem inne myśli mogą nam przyjść do głowy w czasie gdy zabawa już trwa i oczywiście możemy zmienić nasz plan i zrobić coś w inny sposób.

A zatem!

Wyobraźcie sobie, że podłoga w waszym domu na chwilę zamienia się w gorącą  lawę czyli coś czego nie można dotknąć .Waszym zadaniem będzie poruszać się po domu (np. z pokoju do pokoju, lub po kolei po wszystkich pomieszczeniach) tak, żeby nie dotknąć podłogi. Musicie przechodzić w taki sposób, że nawet na chwilę Wasza noga nie może znaleźć się na podłodze.

Czy to trudne? sprawdźcie sami!

Można pomagać sobie przy pomocy poduszek np. gdy chcemy przejść z kanapy na fotel i jest za bardzo oddalony. Lub użyć innych rekwizytów, a nawet gdy będzie przechodził tata, może Was kawałek przenieść z miejsca na miejsce.

Kombinujcie ile to możliwe! Różne pomysły są dozwolone.

Pamiętajcie o bezpieczeństwie! Różne akrobacje róbcie powoli i ostrożnie.

Jest jeden zakaz w tej zabawie!

Nie wchodzimy na szafki i regały!

Rodzice katem oka zwróćcie uwagę jak dzieci sobie radzą!

Zabawa ta może mieć różne wersje:

Czyli jeśli jest wersja „poduszki lawa” chodzimy tak, żeby nie dotykać poduszek, gdy „krzesła lawa” nie dotykamy krzeseł itd.

Możecie wymyślać swoje wersje tej zabawy. Zaproście do zabawy rodzeństwo.

Będzie Wam radośniej!

Powodzenia !

Piątek 5.03.2021

Kochane Zajączki!

Pomyślałam, że już dłuższy czas nie zawitała na naszych zajęciach angielskiego Świnka Peppa. Jej przygody wiernie służą nam do nauki nowych słówek, ale i do zabawy. Dlatego przed weekendem zamieszczam dla Was taką zabawną przygodę, która przydarzyła się Peppie i Georgowi. Przypomni Wam ona zadanie, które znaleźliście tu w środę. Może już się domyślacie? Jeśli nie, zobaczcie sami!

Uściski!
Pani Anula

Czwartek 4.03.2021

Witajcie Zajączki, mamy dzisiaj chłodny dzień i słońce śpi gdzieś za chmurkami. Aby dodać sobie dobrej energii wykonajcie  kolejne zadania od Pani Paulinki.
Kliknijcie poniższe linki:

pajacyki
co to było
prawy do lewej
pasmanteria

Życzymy dobrej zabawy!

Środa 3.03.2021

Dzień dobry Drogie Zajączki! Mamy dzisiaj dla Was zabawy, które przygotowała Pani Paulinka.
Kliknijcie w poniższe linki:

miękkie kamienie
nietypowe ozdoby
nożyce
poszukiwacze skarbów

Dobrej zabawy i do jutra!

Wtorek 2.03.2021

Cześć Zajączki!

Witam Was serdecznie i wtorkowo. Dziś mam dla Was zabawę, która wymaga dobrej pamięci i bystrego oka. Będziecie potrzebowali kilku przedmiotów: klocków / maskotek / kredek / makaronu, ale sprawdzi się dosłownie wszystko. Zaraz zrozumiecie dlaczego :) Ważna będzie też chusta lub szalik, które nie prześwitują, a także ktoś, kto się z Wami pobawi.

Jest to zabawa w “czego brakuje?” lub “co jest inaczej?” – te zagadki znacie z doskonale z naszych przedszkolnych zajęć. Ustawcie w rzędzie kilka rzeczy (3-4), po kolei nazwijcie je i przykryjcie chusteczką / szalikiem. Zabierzcie jeden, przestawcie lub pomieszajcie kolejność przedmiotów. Odkryjcie i zgadujcie, czego brakuje lub co jest inaczej.

Miłej zabawy!
Pani Anula


Poniedziałek 1.03.2021

Drogie Zajączki! Witajcie w pierwszym dniu nowego tygodnia. Ciekawa jestem, czy wiecie, jak się on nazywa… Przyszedł też nowy miesiąc – marzec, a przed nami nowe zabawy i wyzwania :)

Dziś mam dla Was zagadkę niełatwą. Spójrzcie na obrazki poniżej, zastanówcie się, jak mogła skończyć się historia pokazana na każdym z nich. Jeśli macie ochotę na więcej wyzwań, wybierzcie jedno zakończenie i spróbujcie je narysować. Wspaniałej zabawy i dobrego początku nowego tygodnia :)

Uściski!
Pani Anula

 


Piątek 26.02.2021

Kochane Zające!

Ależ ta pogoda nas zaskakuje! Jeszcze niedawno był śnieg, a teraz nie został po nim już chyba żaden ślad. Za to jest piękne słońce! Dlatego dziś mam dla Was piosenkę: „Mr. Golden Sun” („Pan Złote Słonko”), a ponieważ jesteście bardzo spostrzegawczy dołączam też 2 słoneczne obrazki, na których są 4 różnice. Jestem ciekawa, czy je znajdziecie :) Obrazki można też wydrukować, uzupełnić i pokolorować.

Życzę Wam dobrej zabawy i radosnego weekendu!

Pani Anula  Czwartek 25.02.2021

Drogie Zajączki zapraszamy Was  dzisiaj do zabaw, które przygotowała Pani Paulinka. Kliknijcie w poniższy link:

Zadania od Pani Pauliny

Dobrej zabawy!

Środa 24.02.2021

Dzień dobry Zajączki!

Jak się dzisiaj macie? Za oknem świeci piękne słońce, może uda się Wam pójść na spacer. Zadania dla Was dzisiaj przygotowała pani Paulina, która na co dzień bawi się z dziećmi na sali gimnastycznej. Zobaczcie jakie wyzwania dla was przygotowała –> zadania z Integracji Sensorycznej

Życzymy wspaniałej zabawy!

Wtorek 23.02.2021

Drogie Zajączki!

Wtorek proponuję zacząć grą „Zgaduj – zgadula” w parach, którą kiedyś poleciła mi Pani Wiesia. Do gry potrzebne będą małe przedmioty (monety / guziki / kamyczki lub inne przedmioty, które przy potrząsaniu powodują hałas – razem ok. 5-6 sztuk). Zaczyna najmłodszy uczestnik zabawy. Trzyma w dłoniach kilka przedmiotów, potrząsa nimi i mówi: „Zgadnij, ile ich mam!”. Po każdej zgadywance trzeba przeliczyć przedmioty. Gra toczy się na zmianę dopóki ktoś nie zgadnie 3 razy odpowiedniej liczby przedmiotów. Wtedy grę można zacząć od początku na przykład zmieniając monety na guziczki albo kamyczki według uznania. Brzmi prosto, ale jest z tym dużo dobrej zabawy!

Uciskam Was mocno,
Pani Anula


Poniedziałek 22.02.2021

Kochane Zające!

W poniedziałek rano przypomniała mi się piosenka, która może trochę kojarzyć się z niedawnym karnawałem: „Był sobie raz balonik” i tak pomyślałam, że zostawię tu dla Was moje Zajączki kilka baloników – pokolorujcie je do końca według wzoru! Może będziecie chcieli to zrobić przy muzyce, więc zostawiam także balonikową piosenkę :)   

Kto zechce pochwalić swoją gotową pracą, nich koniecznie prześle ją na nasz zajączkowy adres: przedszkole.integracyjne45@gmail.com 
Cieplutko Was pozdrawiam!
Pani Anula

     Co słychać u Zajączków? Szukają zimy. Szukają jej w ogrodzie, w piosenkach, wierszach i opowiadaniach, zabawach. Rysują i malują, lepią z plasteliny. Przyglądają się pogodzie i nazywają zachodzące w niej zmiany. „Czarują” i przywołują śnieg, żeby móc w ogrodzie zjeżdżać z górki na jabłuszkach, ciągnąć sanki po śniegu, lepić bałwany, ślizgać się po lodzie.

     W grudniu Zajączki czekały na święta odkrywając w przedszkolu kartki kalendarza adwentowego, a w domu wykonując adwentowe zadania dla całej rodziny. Zajączki czekały na Mikołaja rysując jego portrety, ubierając choinkę i tworząc choinkowe ozdoby świąteczne. I znów przy okazji tych zadań Zajączki uczą się posługiwać nożyczkami, kleić, rysować, poznają nowe techniki plastyczne i materiały.

     W styczniu Zajączki poznały kalendarz. To pomoże im obserwować mijający czas, uczyć się nazw dni tygodnia i miesięcy. Przy okazji zrobiły kalendarium urodzinowe całej grupy, żeby o nikim nie zapomnieć!

      Zajączki nie mogły w tym roku zaprosić Dziadków do przedszkola. Bardzo żałujemy, to nasi Najmilsi Goście! Mamy nadzieję, że nagrania, portrety i wiersz umiliły Dziadkom ich święto! Może w przyszłym roku uda nam się spotkać na balu?

       W lutym Zające będą skakać na karnawałowym balu. Przypomnimy sobie najbardziej „balową” bajkę o Kopciuszku i zabawimy się w teatr. Przy okazji będziemy rozpoznawać i nazywać emocje, starać się je wyrażać w zabawach dramowych.

       Nie zapomnimy też w lutym o dokarmianiu ptaków, którym o tej porze roku na pewno zima już dokucza. Będziemy je przy okazji obserwować i nazywać.

       Zajączki ćwiczą pamięć wzrokową i słuchową, uczą się gier planszowych, rozpoznawania imion. Uczą się też jak postępować w trudnych społecznie sytuacjach, uczyć się rozmawiać i rozwiązywać konflikty.

       Co przyniesie marzec? Mamy nadzieję, że szybką i piękną wiosnę, Zajączki będą jej wypatrywać w przedszkolnym ogrodzie!

Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta życzymy dużo zdrowia i spełnienia marzeń :D W prezencie mamy piosenkę i utwór Le Basque w wykonaniu dzieci z grupy Zajączków.