zmień kontrast

5-latki jesień

Jesień w krainie zajączków była obfita w przeróżne wydarzenia

Zające skaczą po łące

Spotkania w przedszkolu, po wakacjach to czas, by się dobrze poznać, bo trochę się pozmieniało, są nowe panie i koleżanka, sala jest trochę odmieniona i pojawiły się nowe zabawki. Codzienne aktywności uczą nas ważnych rzeczy np. sprawdzanie listy obecności pozwala nauczyć się swoich imion, planowanie co będziemy dzisiaj robić pozwala się dobrze zorganizować i nauczyć przy okazji dni tygodnia, a kolorowy zegar ułatwia zaplanowanie każdej aktywności. Zające doskonale wiedzą, który to jest najdłuższy czas i najkrótszy, wspaniale pilnują umów, i jeżeli potrzebują -negocjują jeszcze konkretny czas na zabawę :)

To wszystko wymaga poznania i oswojenia a pomagają nam wspólne zabawy, rozmowy, działania , także te w ramach cotygodniowych zajęć społecznych „Nasza Drużyna”. To co się nie zmieniło, to zasady jakie obowiązują w przedszkolu, a zwłaszcza ta o robieniu dobrej zabawy, czyli takiej, w której wszyscy uczestniczy są zadowoleni. Dużo czasu poświęcamy nauce wyznaczania granic. Zające poznały taki prosty przepis na dobrą zabawę, zawarty w krokach „Czy to mi odpowiada?”

  1. Posłuchaj propozycji.
  2. Pomyśl czy ci to odpowiada, czy może nie.
  3. Jeżeli tak – baw się, jeżeli nie odmów.

Razem z Basią uczymy się wyznaczać swoje granice, to bardzo mądra książka, a jej bohaterka ma wiele przygód zupełnie takich jak Zające.

Poznawaliśmy wspaniałą krainę warzyw z ich bogactwem kształtów , kolorów i smaków. Zajęcia kulinarne były stałym elementem naszych działań. Zajączki poznały najróżniejsze kształty i kolory pomidorów. Na straganie przypomniały sobie wielką warzywną rodzinę z kapustą na czele. Były na urodzinach marchewki a na podsumowanie działań upiekły ciasto dyniowe. Przygotowania do zimy rozpoczęliśmy jesienią robiąc zapasy – my kisiliśmy kapustę.

„Pan Pomidor wlazł na tyczkę i przedrzeźnia ogrodniczkę….”

Edukacja prze ruch- kreślimy owale i koła i tak powstają pomidory
Pan pomidor wlazł na tyczkę a w zasadzie na kartkę papieru

Ile pomidorów zmieści się na jednej kartce?

Jesienne spacery

Piękna październikowa pogoda bardzo zachęca nas do wspólnych spacerów i zabaw liśćmi. Tyle kształtów i kolorów to tylko jesienią da się odkrywać. Nasz ogród jest również miejscem szczodrze obdarzającym nas darami jesieni prosto z donicy czy krzaka -cukinie, pomidory, albo z drzewa – kasztany i orzechy. Najfajniej było wybiec do ogrodu i zbierać, zbierać, zbierać… aż wypełniły się wszystkie kieszenie

Listopad rozpoczęliśmy od odwiedzenia grobów znajdujących się w pobliżu przedszkola. Dzieci zapalając znicze oddały hołd poległym żołnierzom.

Święto Niepodległości

Listopad to także czas, kiedy szczególnie rozmawiamy o tym , że jesteśmy Polakami, że mieszkamy w Warszawie, na Mokotowie i po prostu w Polsce. To nie łatwe ale ważne by rozmawiać o tych sprawach i także o tym, że są osoby, które mieszkają w Polsce a Polakami nie są.

Zające poznały symbole narodowe i uczyły się hymnu.