zmień kontrast

Archiwum 2019 „Zające”

JESIEŃ

Jesień Zajączków

  We wrześniu do przedszkola przyszły Zajączki. I okazało się, że nasze Zajączki są  odważnymi stworzeniami! Już pierwszego dnia rozbiegły się po przedszkolnym ogrodzie i poznawały sprzęty, pojazdy, Lisy i Koty.

  Czasami zdarzają się Zajączkom smutniejsze, pełne tęsknoty za domem chwile. Ale potem zaczynają się bawić, ganiać po podwórku, grać w gry, układać puzzle lub budować z klocków i czas płynie im szybko. Można też przytulić się albo porozmawiać z którąś z pań, to może pomóc na smutki i tęsknoty.

   Na  uroczystym pasowaniu  ”na zajączka”, dzieci pokazały rodzicom pierwsze tańce i piosenki, których nauczyły się w przedszkolu. Potem zatańczyły  z rodzicami, a na zakończenie wspólnie „pobrykały”. Od  października ruszyły też środowe Brykanki, na których można pobawić i poprzytulać się z rodzicami.

   Raz w miesiącu  wychodzimy do sąsiedniego przedszkola na koncert. Taki spacer, to nie lada wyzwanie dla naszych maluchów! Do przedszkola przyjeżdżają też teatrzyki z przedstawieniami, ostatnio była to  bajka „Pinokio”.

   Dzieci lubią uczyć się nowych tańców i zabaw, angielskiego, matematyki oraz gimnastykują się na dużej sali. W ogrodzie obserwują jesienne przemiany. Potem tworzą jesienne kompozycje i obrazy. Zajączki słuchały wierszy i opowiadań o warzywach i owocach, a potem próbowały ich smaków. O dziwo, wielkim powodzeniem cieszył się gotowany bób, bardzo im smakował. Kiedy dzieci same się najadły, postanowiły z prawdziwych warzyw ugotować zupę dla lalek. Taka zabawa sprawiła im dużą radość.

   Czasami któreś z dzieci obchodzi urodziny w przedszkolu. Wszyscy składają mu wówczas życzenia i śpiewają „Sto lat”, a potem siadają do wspólnego poczęstunku. Dla jubilatów to ważne wydarzenie!

ZIMA

Zima u Zajączków

   Zajączki solidnie przyszykowały się do zimy. Najpierw uśpiły jeże i niedźwiedzie, a potem przygotowały w przedszkolnym ogrodzie spiżarnię dla wiewiórek chowając w krzakach i pod drzewami orzechy. Ciekawe, czy wiewiórki już je znalazły, czy jeszcze tam są?

   Potem nadszedł czas oczekiwania na Świętego Mikołaja. Dzieci dekorowały salę, słuchały opowieści o przygodach Mikołaja i  Jego pomocników, robiły Jego portrety i szykowały dla Niego prezent. Wreszcie przybył, powitano Go piosenkami i kolędami, a On odwdzięczył się opowieściami o swoich podróżach i oczywiście prezentami!

   Przygotowanie do świąt, to był czas pieczenia pierniczków i ogólnego „rozanielenia”. Dzieci rysowały aniołki, śpiewały o nich piosenki, uczyły się wierszyka. I nadal tak się dzieje, ponieważ Zajączki zamieniły się w Aniołki na święto Babci i Dziadka. Zapraszamy na wspólne świętowanie 22 stycznia!

WIOSNA

            Zajączki poszukiwały wiosny w ogrodzie od początku marca. Szukaliśmy pączków na drzewach i krzakach, kwitnących przebiśniegów i krokusów. Codziennie sprawdzaliśmy, czy hiacynty wystawiają już swoje „główki” z ziemi. Wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu trawnika pełnego fioletowych i żółtych krokusów. Teraz kwitną już hiacynty, żonkile i prymulki. Ale w ogrodzie nie ma niestety Zajączków, które szukają znaków wiosny. Pani Ania zrobiła więc dla Was zdjęcia ogrodu i kwiatów, żebyście mogły choć w ten sposób je zobaczyć.

            Pomimo łagodnej zimy Zajączki dokarmiały ptaki w przedszkolnym ogrodzie. Przez okno mogliśmy obserwować jak do karmnika przylatywały sikorki. Było ich mnóstwo! Dzięki tym kolorowym ptaszkom mieliśmy dużo radości.

            Zajączki rozpoczęły naukę rozpoznawania swoich imion. Na kartkach-wizytówkach Pani Jadzia napisała im ich imiona. Takie same kartki powieszone są w sali. Dzieci chodziły z wizytówkami i szukały swojego imienia wśród innych wizytówek lub na liście obecności. Potem odnajdywały też kartki ze swoim imieniem i rysowały swoje portrety.

            Od kilku tygodni na odpoczynku Liski odwiedzały młodszą grupę i robiły dzieciom masaż pleców. To było i miłe, i trudne. Niektóre dzieci były onieśmielone wizytą starszych kolegów i koleżanek i tylko obserwowały wydarzenie przytulone do pań.

            Za to kiedy Zajączki bawią się w swojej grupie, to wcale, ale to wcale nie są onieśmielone! Tańczą, pokrzykują, biegają i lubią robić dużo hałasu! Dlatego zaczęliśmy uczyć się zasad, które są ważne w naszej grupie:

– dzwoneczek prosi o ciszę, kiedy zabawy stają się tak głośne, że to przeszkadza innym dzieciom

– bieganie w sali jest niebezpieczne dla innych dzieci, biegamy po podwórku i sali gimnastycznej

            Kiedy Zajączki wrócą do przedszkola, to będziemy dalej uczyć się zasad, które sprawiają, że zabawy są miłe i bezpieczne.

            Zajączki lubią się razem bawić. Wspólnie budują, urządzają przyjęcia, układają puzzle i grają w gry. W sali tworzą z kartonowych cegieł kąciki, domki, miasta i bawią się w małych grupach. Początkowo dzieci miały stałych towarzyszy zabaw, teraz jest w zabawie większa rotacja. Dzieci częściej organizują się wokół preferowanej aktywności i tematu zabawy. Kto jest chętny, ten dołącza.

            Tak było, jak będzie, kiedy Zajączki wrócą do przedszkola, zobaczymy………..

            Życzymy wszystkim Zajączkom i ich Rodzinom dużo, dużo zdrowia!

Skip to content