zmień kontrast

Archiwum 2021 „Zające”

JESIEŃ

Jesień w krainie zajączków była obfita w przeróżne wydarzenia

Zające skaczą po łące

Spotkania w przedszkolu, po wakacjach to czas, by się dobrze poznać, bo trochę się pozmieniało, są nowe panie i koleżanka, sala jest trochę odmieniona i pojawiły się nowe zabawki. Codzienne aktywności uczą nas ważnych rzeczy np. sprawdzanie listy obecności pozwala nauczyć się swoich imion, planowanie co będziemy dzisiaj robić pozwala się dobrze zorganizować i nauczyć przy okazji dni tygodnia, a kolorowy zegar ułatwia zaplanowanie każdej aktywności. Zające doskonale wiedzą, który to jest najdłuższy czas i najkrótszy, wspaniale pilnują umów, i jeżeli potrzebują -negocjują jeszcze konkretny czas na zabawę :)

To wszystko wymaga poznania i oswojenia a pomagają nam wspólne zabawy, rozmowy, działania , także te w ramach cotygodniowych zajęć społecznych „Nasza Drużyna”. To co się nie zmieniło, to zasady jakie obowiązują w przedszkolu, a zwłaszcza ta o robieniu dobrej zabawy, czyli takiej, w której wszyscy uczestniczy są zadowoleni. Dużo czasu poświęcamy nauce wyznaczania granic. Zające poznały taki prosty przepis na dobrą zabawę, zawarty w krokach „Czy to mi odpowiada?”

  1. Posłuchaj propozycji.
  2. Pomyśl czy ci to odpowiada, czy może nie.
  3. Jeżeli tak – baw się, jeżeli nie odmów.

Razem z Basią uczymy się wyznaczać swoje granice, to bardzo mądra książka, a jej bohaterka ma wiele przygód zupełnie takich jak Zające.

Poznawaliśmy wspaniałą krainę warzyw z ich bogactwem kształtów , kolorów i smaków. Zajęcia kulinarne były stałym elementem naszych działań. Zajączki poznały najróżniejsze kształty i kolory pomidorów. Na straganie przypomniały sobie wielką warzywną rodzinę z kapustą na czele. Były na urodzinach marchewki a na podsumowanie działań upiekły ciasto dyniowe. Przygotowania do zimy rozpoczęliśmy jesienią robiąc zapasy – my kisiliśmy kapustę.

„Pan Pomidor wlazł na tyczkę i przedrzeźnia ogrodniczkę….”

Edukacja prze ruch- kreślimy owale i koła i tak powstają pomidory
Pan pomidor wlazł na tyczkę a w zasadzie na kartkę papieru

Ile pomidorów zmieści się na jednej kartce?

Jesienne spacery

Piękna październikowa pogoda bardzo zachęca nas do wspólnych spacerów i zabaw liśćmi. Tyle kształtów i kolorów to tylko jesienią da się odkrywać. Nasz ogród jest również miejscem szczodrze obdarzającym nas darami jesieni prosto z donicy czy krzaka -cukinie, pomidory, albo z drzewa – kasztany i orzechy. Najfajniej było wybiec do ogrodu i zbierać, zbierać, zbierać… aż wypełniły się wszystkie kieszenie

Listopad rozpoczęliśmy od odwiedzenia grobów znajdujących się w pobliżu przedszkola. Dzieci zapalając znicze oddały hołd poległym żołnierzom.

Święto Niepodległości

Listopad to także czas, kiedy szczególnie rozmawiamy o tym , że jesteśmy Polakami, że mieszkamy w Warszawie, na Mokotowie i po prostu w Polsce. To nie łatwe ale ważne by rozmawiać o tych sprawach i także o tym, że są osoby, które mieszkają w Polsce a Polakami nie są.

Zające poznały symbole narodowe i uczyły się hymnu.

ZIMA

Przyszła zima biała….

Rysunek przedstawiający Mikołaj ai elfy

Nadszedł Grudzień i rozpoczął zimowy czas w przedszkolu.

Grudzień obdarzył nas trzydniowym śniegiem, na tyle pokrywającym boisko, że udało się wesoło bawić ciągając się na sankach i lepiąc kule na fortecę i bałwanki.

To także miły czas oczekiwania na gwiazdkę, spotkanie z Mikołajem i budowanie atmosfery świątecznej. Temu wszystkiemu służą nasze wspólne zabawy i działania. Mikołaj doczekał się wielu udanych portretów i życzeń.

Powstały wspaniałe plakaty choinkowe, które dzieci wykonały samodzielnie, współpracując w grupach. Sami rysowali, cięli, składali, przyklejali i na koniec ozdabiali ;). Zające uwielbiają wszelkiego rodzaju działania konstrukcyjno-plastyczne, bardzo dobrze dogadywały się w zespołach i efektem ich pracy są wspaniałe trzy choinki.

Nie mogło zabraknąć również prawdziwego drzewka i kiedy znalazło się w naszej sali od razu zrobiło się jeszcze bardziej świątecznie i nastrojowo. Zające ruszyły do ubierania choinki, robienia własnoręcznie różnych zabawek i cacek. Poznawały różne zwyczaje świątecznie a czas oczekiwania odmierzał im Kalendarz Adwentowy z zadaniem na każdy dzień.

A potem wszyscy poszli na kwarantannę…..

Zające on-line

Leopold Staff

„Gwiazda”

Srebrna i staroświecka,

Świeciła wigilijnie,

Świeciła gwiazda na niebie,

 Każdy zna ją od dziecka.

Zwisały z niej z wysoka

 Długie, błyszczące promienie,

 A każdy promień to było

 Jedno świąteczne życzenie.

I przyszli – nie magowie,

 Już trochę postarzali –

 Lecz wiejscy kolędnicy,

 Zwyczajni chłopcy mali.

 Chwycili za promienie,

 Jak w dzwonnicy za sznury,

 Ażeby śliczna gwiazda

 Nie uciekła do góry.

Chwycili w garść promienie,

 Trzymają z całej siły.

 I teraz w tym rzecz cała,

By się życzenia spełniły.   

Zachęcam wszystkie dzieci do wykonania swojej gwiazdy i przesłania zdjęć na nasz adres mailowy. Na naszym facebooku jest dostępny filmik, na którym Pani Ola prezentuje swoją interpretację wiersza :)

A jak wróciliśmy do przedszkola ….

to był to wspaniały dzień spotkania z Mikołajem. Czekając na niego zrobiliśmy portret

WIOSNA

Wiosna – portret, praca grupowa

Wiosna zagościła w naszym ogrodzie, gdzie spędzamy coraz więcej czasu. Zajączki poznają powracające ptaki, uczą się rozpoznawać rośliny i pierwsze żyjątka (robaki itp.), które pojawiają się w trawie. Oglądamy książki i ilustracje, ale najbardziej to doświadczamy, zupełnie inaczej jest rozmawiać o kwiatku w „futerku” a zobaczyć go, dotknąć i zasadzić w ogrodzie. Oczywiście mowa tu o sasance, która zadziwiła Zajączki. Posadziliśmy w naszym ogrodzie bratki, niezapominajki, sasankę i żonkile. W sali założyliśmy ziołowy ogródek z bazylią, miętą i melisą. Spróbujemy wyhodować szczypiorek z cebulek i czosnku. Dzieci z wielkim entuzjazmem sadziły rośliny, mamy nadzieję, że wystarczy go na długo .

Uczymy się piosenki o wiośnie i żabach i takich różnych sprawach. Kto ma ochotę może pośpiewać z Misiem i Margolcią

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM WOJCIECH WIDŁAKIEM

LATO

Sensoplastyka ®

W czerwcu w naszym przedszkolnym ogrodzie odbyły się zajęcia Sensoplastyka® w których wzięły udział Zajączki i Koty. Dzieci miały możliwość doświadczania, smakowania, zatapiania się w substancjach sensorycznych. Podczas tych zajęć, dzieci rozbudzały w sobie poczucie sprawa i decyzyjność oraz komunikację. Musiały mieć oczy i uszy szeroko otwarte na potrzeby swoje i innych. 😁💪❤

*Wszystkie składniki były bezpieczne nawet dla alergików, tak, aby nikt nie czuł się wyłączony z zajęć 😉

Wizyta w remizie

Hej ho żagle staw, ciągnij liny i się baw….

W trakcji wakacyjnego dyżuru Zajączki bawiły się w marynarzy i piratów. Zwiedzały odległe lądy i poszukiwały skarbu. Kto by pomyślał, że świat wcale nie jest taki duży, skoro można go opłynąć w deszczowej kałuży ^^

Skip to content