zmień kontrast

4 i 5-latki „Koty” wiosna

Wiosny oficjalnie nie ma, ale umówmy się, ta zima to była taka bardziej w typie jesienno-wiosennym , więc bądźmy elastyczni. 

Otwieramy wiosenny sezon 🙂 .

Plastik is not fantastik – czyli edukacja ekologiczna Kotów

Już od dłuższego czasu Koty zajmują się różnymi działaniami ekologicznymi, rozmawiają o Naszej Planecie i dowiadują się różnych ważnych rzeczy od ochrony przyrody i zagrożonych gatunków, po segregację śmieci. W salach i całym przedszkolu pojawiają się kosze do segregacji, przed wejściem do Przedszkola stanęły nasze ulubione Delfin – papierojad, Żaba zielona- szkłolubna  i jej kumpelka Żółta- plastikojadka oraz Bio-Misiek i zwykły kosz na całą resztę.  W czasie codziennych zajęć zwracamy uwagę na to co i gdzie wyrzucamy. Koty oglądały serię filmów edukacyjnych o Śniegusiach, które ratują Planetę.Postanowiliśmy też założyć  taką ekipę ratowniczą jak Śniegusie i wybraliśmy dla niej, w demokratycznym głosowaniu, nazwę  EKO PATROL. Mamy własny okrzyk ściągnięty od Śniegusiów:

Jeden za wszystkich – Wszyscy za Planetę!

Nie tylko zajmujemy się śmieciami i ich segregacją (Koty powoli stają się ekspertami). Rozmawiamy też o klimacie, dziurach ozonowych, wyspach śmieci unoszących się na morzach, lasach tropikalnych i roli Oceanów w zachowaniu równowagi. 

Inspiracją do naszych działań związanych z eko tematami  jest między innymi piosenka   “Plastik” Barbary Wrońskiej

Jest to też świetny pretekst by przyjrzeć się Oceanom i ich mieszkańcom od meduzy po wieloryba.

Rysunki z ilustracją piosenki “Plastik” do pobrania tutaj

Dziewczyny i chłopaki

Dawniej w przedszkolach bardzo uroczyście obchodzono Dzień Kobiet i stosowne piosenki były i uroczystości. My może nie tak jak dawniej podeszliśmy do tematu, ale obchody były. Wiązały się bardziej z realizowaniem elementów Programu Ja-Ty-My , kiedy to mówimy o różnicach i podobieństwach w ogóle, a święto było dobrą okazją by porozmawiać o Dziewczynach i Chłopakach. Pani Wiesia podzieliła tym razem grupę na te dwie kategorie i w poniedziałek dziewczynki miały dziewczyńską gimnastykę z panią Anią a chłopcy w tym czasie robili dla nich niespodzianki. Potem była zamiana- chłopaki na gimnastykę a dziewczynki robiły dla nich niespodziankę. Gimnastyka była suuuper (to opinia uczestników). Dziewczęta tańczyły z rekwizytami – wstążki i chusteczki , i bawiłyśmy się w balet a chłopcy mieli strażacko-rycerski tor przeszkód i walczyli ze smokiem. Kiedy wszystko już było skończone i znowu spotkaliśmy się w grupie wszyscy razem, pani Wiesia zrobiła losowanie – kto z kim tańczy. Odtańczyliśmy Country Dance do muzyki J.F.Heandla i nastąpiło uroczyste wręczenie niespodzianek. Chłopcy dostali od dziewczynek gustowne krawaty, a one od nich po kolorowym tulipanie. Było jakby elegancko 😉 .

Deszczowy spacer

Ciepło za oknami i deszcze powodują, że już naprawdę trudno wysiedzieć w budynku. Całą zimę pobyt w ogrodzie był absolutnie obowiązkowym punktem planu. I tak do tego przywykliśmy, że deszcz bardzo obfity trochę nas zmartwił, ale pani Ania tak łatwo się nie poddaje.

Jak tylko umówiliśmy się, że Koty będą omijać kałuże, otworzyła wypożyczalnię parasoli i poszliśmy do ogrodu.  Nasz deszczowy spacer rozpoczęliśmy od odwiedzenia naszych eko- koszy do segregacji śmieci, by sprawdzić czy one też mają parasole. Nie miały, więc wróciliśmy do ogrodu, by spacerować po alejkach i boisku. Taki spacer pod wspólnym parasolem nie jest łatwą sprawą, trzeba uważać żeby na kolegę okropnie się nie lało i każdy był osłonięty. Trzymanie za rękę nie wchodzi w grę, bo trzeba trzymać rączkę parasola. Było dużo śmiechu , trochę kłótni ale najwięcej to było radości i współpracy.  Wielu Kotom bardzo się to spodobało.

Jaki jest jeszcze efekt tego spaceru?  

Nie ma dla nas złej pogody. Kiedy ostatnio poddałyśmy w wątpliwość,czy wyjdziemy bo pada, dzieci od razu powiedziały, że przecież mamy parasole – to nie ma wymówek – idziemy. I tak to w praktyce dzieci się dowiedziały pewnej prawdy życiowej – nie ma złej pogody, tylko trzeba mieć odpowiednie ubranie 😉