zmień kontrast

5 i 6-latki „Koty” zima

Przedszkole on-line

UWAGA! Ważna informacja!
Ze względu na zawieszenie zajęć bezpośrednich dla dzieci działania edukacyjne przedszkola realizowane są przez internet. Wszelkie publikowane materiały: zdjęcia, teksty, ilustracje, piosenki, audiobooki, karty pracy zamieszczane przez nas służą wyłącznie celom edukacyjnym. Prosimy by ich nie kopiować oraz nie rozpowszechniać. Dziękujemy!

Poniedziałek 15.03.2021

Dzień dobry Koty!

Witajcie w pierwszy dzień nowego tygodnia – poniedziałek. Mam nadzieję, że jesteście gotowi na nowe zadania i ćwiczenia. Dzisiaj chciałabym sprawdzić jak bystre macie oczy! 

Mam dla Was dzisiaj szukanie różnic: znajdź ich 10: chatka-baby-jagimisieprzebisnieg

Lubicie zabawy w detektywów? Jeśli tak, to zapraszam was do zagadek z szyfrem. Na kartach pracy zostały zaszyfrowane różne słowa, odszyfrujcie je a następnie połączcie szyfr z odpowiadającym mu słowem: zaszyfrowane-slowa-1zaszyfrowane-slowa-2zaszyfrowane-slowa-3

Dobrej zabawy!

Piątek 12.03.2021 

Witajcie Koty!

Jaką pogodę dzisiaj macie? U mnie wieje wiatr i pada deszcz. Jest bardzo zimno i nieprzyjemnie. Pan Marzec ciągle miesza różne pogody w swoim garnku. Dlatego mam dla Was dzisiaj słoneczny rysunek pod dyktando. Zanim zaczniemy przygotujcie kredki lub flamastry, a może farby oraz kartkę.

Zadanie jest takie: uważnie przeczytajcie instrukcję. Krok po kroku rysujcie to co jest opisane. A na koniec zobaczcie, czy wasze rysunki i mój rysunek są takie same :) 

Na początek weźcie do ręki kartkę i połóżcie ją tak, aby długi bok dotykał waszego brzucha.Przypomnijcie sobie, gdzie jest prawa strona, a gdzie lewa. Gdzie jest góra kartki, a gdzie dół. Ważne będą też rogi kartki – znajdź je. Zaczynamy!

1. Na samym środku kartki narysuj małego motylka.

2. Nad motylem, u góry kartki, narysuj słońce.

3. Po prawej stronie słońca i po lewej stronie słońca narysuj po jednej chmurze. Chmury znajdować się będą w prawym górnym rogu i w lewym górnym rogu.

4. Na dole kartki narysuj trawę. 

5. W prawym dolnym rogu narysuj budę dla psa. Buda ma czerwony dach. 

6. Pod motylem, na trawie narysuj trzy kwiatki. Każdy kwiatek ma inny kolor.

7. Z lewej strony kartki, pod chmurą, rośnie duże drzewo.

Porównajcie teraz oba rysunki. Czy udało wam się namalować wszystko? Jeśli tak to wielkie brawa! Jeśli o czymś zapomnieliście, nie martwcie się! Możecie spróbować jeszcze raz. To taka gimnastyka dla waszej pamięci i uważności :) 

To mój rysunek:

Dodatkowo mamy dla Was pięknie opowiadania czytane przez Panią Beatkę. Miłego słuchania :) 

Władimir Sutiejew – “Pod grzybem” 

 

Władimir Sutiejew – “Tyczka pomocniczka”

 

Władimir Sutiejew – “Kto powiedział ‘miau’ “

 

Czwartek 11.03.2021 

Dzień dobry Przedszkolaki :)

Dzisiaj u mnie sprawdziło się marcowe powiedzenie. Wczoraj świeciło piękne słońce i było ciepło, a dziś pada śnieg! Nadal pozostajemy w temacie pogody. Mam dla Was kilka zagadek i zadań:

1.dobierzcie odpowiednie ubranie do pogody dla Ani – ubrania-dziewczynka

2.dobierzcie odpowiednie ubranie do pogody dla Tomka – ubranie – chłopiec

3. poprowadź kredkę po śladach i znajdź czterem porom roku pasujące pogody – cztery pory roku – plątanina

4.dla chętnych mam jeszcze labirynt z panią wiosną – labirynt – wiosna

Na koniec proponuję Wam zabawę “Kto zabrał ciasteczko?” Pamiętacie ją? Zaproście do zabawy rodziców lub rodzeństwo. Jedna osoba ukrywa ciasteczko. A potem śpiewamy i zgadujemy! 

Dobrego dnia!

 

Środa 10.03.2021 

Witajcie Kociaki! 

Czy ktoś z Was założył swój kalendarz obserwacji pogody? Jaki znaczek narysujecie dzisiaj? U mnie będzie duże słońce, na niebie nie ma chmur, za to wieje lekki wiatr, więc go też dorysuję. Dzisiaj rano przypomniało mi się, że znacie bardzo fajną piosenkę o pogodzie po angielsku. Zaśpiewamy i zatańczymy? 

Dzisiaj dodatkowo chciałabym z wami porozmawiać o pewnym kwiatku, który pojawia się po zimie jako jeden z pierwszych. Posłuchajcie wiersza:

Przebiśnieg – Halina Szayerowa

Za śniegowej chmury
słońce ledwie błyśnie
a już się spod śniegu
przebija przebiśnieg.

Wychyla się główka
w śniegu sztywnej kryzie…
Byle na powietrze!…
Byle słonka bliżej!…

Rozgniewał się marzec
sypnął gęsto śniegu…
– Nie czas jeszcze wiosnę
witać przebiśniegu!

Lecz przebiśnieg – kwiatek
drobny, niepozorny,
przebił się na przekór.
Mały … a zadziorny.

Ponad kryzą śniegu
białym kwiatem błysnął…
– Czas już, panie Marcu,
bo wiosna już blisko!

 

Zapraszam wszystkie Kotki na spacer w poszukiwaniu przebiśniegów! Może ktoś z was po spacerze będzie miał ochotę zrobić przebiśniegi w domu? Możecie narysować je kredkami, namalować farbami, zrobić z papieru albo ulepić z plasteliny. 

Pięknego i słonecznego dnia!

Wtorek 09.03.2021 

Dzień dobry Koty Psoty! 

Kilka dni temu zaczął się nowy miesiąc – marzec. Czy znacie przysłowie, które mówi o tym miesiącu? Słyszeliście kiedyś, jak dorośli mówili, że “W marcu jak w garncu”? Czy wiecie co to znaczy? To powiedzenie oznacza, że w marcu jest bardzo zmienna pogoda – wszystkie cztery pory roku mogą przemieszać się w tym miesiącu. Jednym słowem to miesiąc pełen pogodowych niespodzianek. 

Posłuchajcie piosenki:

“Kucharz marzec”

Do kuchni wpada marzec,

i chce coś ugotować,

lecz straszny z niego gapa,

nie może zdecydować….

 

Ref.: Czy będzie śnieg czy słońce,

czy może jednak plucha,

ulewa, mały wietrzyk,

czy wielka zawierucha….

 

Do garnka wszystko wrzucił,

dołożył dwie przyprawy…

Co wyszło? Nie wiadomo!

Sam bardzo jest ciekawy.

 

Ref.: Czy będzie śnieg czy słońce,

czy może jednak plucha,

ulewa, mały wietrzyk,

czy wielka zawierucha….

 

Wiosną zdarzyć się może

w pogodzie zamieszanie.

Gdy marzec znów gotuje

nikt nie wie co się stanie.

 

Ref.: Czy będzie śnieg czy słońce,

czy może jednak plucha,

ulewa, mały wietrzyk,

czy wielka zawierucha….

 

Obserwujcie w marcu pogodę! Możecie założyć kalendarze obserwacji pogody. Wydrukujcie kartkę z kalendarza i codziennie rysujcie w odpowiednim okienku zaobserwowaną pogodę.

Żeby wam pomóc znalazłam różne oznaczenia pogody. Popatrzcie na nie, możecie wykorzystać je w swoich kalendarzach obserwacji. Jednego dnia mogą pojawić się nawet dwa lub trzy znaczki. 

Dobrej zabawy i udanych obserwacji!

Poniedziałek 08.03.2021 

Witajcie Kotki! Dziś proponujemy Wam zabawę „Podłoga- lawa”.

Nie potrzeba do niej wielu rekwizytów. Potrzeba trochę wyobraźni i planowania. Najpierw robimy w głowie plan czyli myślimy co zrobimy po kolei. Czasem inne myśli mogą nam przyjść do głowy w czasie gdy zabawa już trwa i oczywiście możemy zmienić nasz plan i zrobić coś w inny sposób.

A zatem!

Wyobraźcie sobie, że podłoga w waszym domu na chwilę zamienia się w gorącą  lawę czyli coś czego nie można dotknąć .Waszym zadaniem będzie poruszać się po domu (np. z pokoju do pokoju, lub po kolei po wszystkich pomieszczeniach) tak, żeby nie dotknąć podłogi. Musicie przechodzić w taki sposób, że nawet na chwilę Wasza noga nie może znaleźć się na podłodze.

Czy to trudne? sprawdźcie sami!

Można pomagać sobie przy pomocy poduszek np. gdy chcemy przejść z kanapy na fotel i jest za bardzo oddalony. Lub użyć innych rekwizytów, a nawet gdy będzie przechodził tata, może Was kawałek przenieść z miejsca na miejsce.

Kombinujcie ile to możliwe! Różne pomysły są dozwolone.

Pamiętajcie o bezpieczeństwie! Różne akrobacje róbcie powoli i ostrożnie.

Jest jeden zakaz w tej zabawie!

Nie wchodzimy na szafki i regały!

Rodzice katem oka zwróćcie uwagę jak dzieci sobie radzą!

Zabawa ta może mieć różne wersje:

Czyli jeśli jest wersja „poduszki lawa” chodzimy tak, żeby nie dotykać poduszek, gdy „krzesła lawa” nie dotykamy krzeseł itd.

Możecie wymyślać swoje wersje tej zabawy. Zaproście do zabawy rodzeństwo.

Będzie Wam radośniej!

Powodzenia !


Piątek 5.03.2021

Kochane Koty!
Dochodzą mnie słuchy, że niektórym z Was wypadły kolejne zęby i pojawiła się u nich Wróżka – Zębuszka :) Ciekawa jestem komu i ile zębów ostatnio wypadło. Może policzymy w przyszłym tygodniu? :) Sprawdźcie koniecznie, jak to było u Świnki Peppy i czy zębowa Wróżka pojawiła się także u niej. Miłego oglądania i weekendowego odpoczywania!
Pani Anula

Czwartek 4.03.2021

Dzień dobry Kotki! Mamy nadzieję, że pomimo szarej pogody za oknem  dopisuje Wam dobry humor. Dzisiaj kolejne zadania od Pani Paulinki.
Kliknijcie w poniższe  linki:

pajacyki
co to było
prawy do lewej
pasmanteria

Życzymy Wam dobrej zabawy!
Pozdrawiamy serdecznie!

Środa 3.03.2021

Drogie Kotki!
życzymy Wam dzisiaj dobrego dnia i proponujemy zabawy od Pani Paulinki.
Kliknijcie w poniższe linki:

miękkie kamienie
nietypowe ozdoby
nożyce
poszukiwacze skarbów

Dobrej zabawy!

Wtorek 2.03.2021

Cześć Koty!

Mam dla Was dzisiaj propozycję zabawy, którą znam od Pani Beatki i bardzo polubiłam. Jest to zabawa w układnie różnych wzorów. Potrzebne będą wykałaczki / zapałki / kredki / patyki / makaron / zabawki lub jeszcze jakieś inne rzeczy, które przyjdą Wam do głowy ;) 

Zabawa polega na narysowaniu jakiegoś wzoru, a następnie ułożeniu go za pomocą tego, co wybraliście. Wzory mogą przedstawiać jakiś rytm, figury czy przedmioty. Ja użyłam do tego spinaczy i wybrałam taki oto wzór:

Możecie również zaprosić kogoś do wspólnej zabawy. Wymyślajcie sobie nawzajem wzory i układajcie, za dobrze ułożony wzór zdobywacie punkt. Wygra ten, kto zdobędzie najwięcej punków. Wzory możecie układać również z zabawek np. samochodów, klocków, piłek albo wszystkiego jednocześnie! :) 

Wiem, że macie dużo świetnych pomysłów i jesteście bardzo kreatywni! 

Miłej zabawy! 
Pani Anula


Poniedziałek 1.03.2021

Witajcie Koty w nowym tygodniu i jednocześnie w nowym miesiącu. Ciekawa jestem, czy wiecie, jak się on nazywa…

Dziś mam dla Was zagadkę niełatwą. Spójrzcie na obrazki poniżej, zastanówcie się, jak mogła skończyć się historia pokazana na każdym z nich. Wybierzcie jedno zakończenie i narysujcie zachowując, jak najwięcej szczegółów z wybranego rysunku: kolory, postacie, przedmioty, które są na nim widoczne. Ciekawej zabawy i dobrego początku nowego miesiąca! :)

Uściski!
Pani Anula 


Piątek 26.02.2021

Kochane Koty!

Na koniec tygodnia mam dla Was piosenki, które wszyscy polubiliśmy i nie raz śpiewaliśmy, czy to z melodią, czy bez. Jestem pewna, że pamiętacie ruchy do nich i słowa, ale jeśli chcielibyście je jeszcze powtórzyć, do czego gorąco zachęcam, zajrzycie tutaj.  

Miłego słuchania, pokazywania, tańczenia i śpiewania!
Życzę Wam radosnego weekendu!
Pani Anula

Czwartek 25.02.2021

Dzień dobry Koty!

Zapraszamy Was do zabaw ruchowych, które proponuje Pani Paulinka.

Kliknij w poniższy link:

Zadania od Pani Pauliny

Dobrej zabawy!

Pozdrawiamy!

Środa 24.02.2021

Dzień dobry Koty!

Jak się dzisiaj macie? Za oknem świeci piękne słońce, może uda się Wam pójść na spacer. Zadania dla Was dzisiaj przygotowała pani Paulina, która na co dzień bawi się z dziećmi na sali gimnastycznej. Zobaczcie jakie wyzwania dla was przygotowała –> zadania z Integracji Sensorycznej

Życzymy wspaniałej zabawy!

Wtorek 23.02.2021

Drogie Koty!

Witam Was wtorkowo! Dziś zajmiemy się czymś prawdziwie śniegowym. Przeczytajcie z Rodzicami lub starszym Rodzeństwem wierszyk „Zima” Józefa Antoniego Birkenmajera. Rozwiążcie też saneczkową zagadkę, którą znajdziecie zaraz pod nim.

Nie wi­dać wca­le dróg i ście­żek:
wszyst­ko za­sy­pał bia­ły śnie­żek,
za­sy­pał wy­rwy i przy­ko­py
śnie­żek, głę­bo­ki na trzy sto­py!
Ale dziś, ju­tro lub po­ju­trze
zno­wu się pięk­na dro­ga utrze,
wy­bi­ta pu­chem ła­bę­dzio­wym;
a zwą ją — to­rem sa­necz­ko­wym.
Po gład­kiej smu­dze tego toru
sa­necz­ki pę­dzą bez mo­to­ru;
i nikt z tej dro­gi się nie cofa,
choć mu się zda­rzy ka­ta­stro­fa!

W wierszu katastrofa i tutaj katastrofa! Wyobraźcie sobie, że na 3 parach sanek muszą się zmieścić Kasia, Ignacy, Felek i ich młodsze rodzeństwo – Janka, Bolek, Basia i Gabrysia. Jak ich usadzić, jeśli Ignaś pokłócił się z Felkiem i nie chce z nim jechać, a Basia tak się boi, że jednymi sankami może jechać tylko ze swoją starszą siostrą Kasią. Za to Bolek uparł się, że nie będzie zjeżdżał na jednych sankach z żadnymi dziewczynami. Czy można to jakoś rozwiązać? Znacie odpowiedź? 


Poniedziałek 22.02.2021

Kochane Koty!

Przed Nami poniedziałkowe rysowane dyktando zimowe, którym zainspirowała mnie Pani Kasia z Wróbelków.

Przygotujcie dużą białą kartkę i pudełko kredek.
Oto instrukcja: 

  1. Połóż kartkę tak, aby jej długi bok był przy brzuchu (poziomo).
  2. W lewym górnym rogu narysuj niebieską chmurę, która będzie w kratkę.
  3. W prawym górnym rogu narysuj drugą chmurę, taką samą – kratkowaną.
  4. Pomiędzy chmurami narysuj duże, żółte słońce razem z 5 promieniami. Słońce będzie dzisiaj podobne do muszelki ślimaka, zakręcone do środka.
  5. W lewym dolnym rogu narysuj niewielkie drzewo. Na gałęziach zamiast liści przysiadło 7 kulek śniegu. 
  6. W prawym dolnym rogu jest brązowy płot, który składa się z sześciu desek. 
  7. Na płocie siedzi wrona.
  8. Przed płotem stoi bałwan z czerwonym, długim szalikiem i 3 guziczkami.
  9. Na dolnej krawędzi kartki (na samym dole) narysuj sanki.
  10. Pod słońcem, na samym środku kartki leci druga wrona. Patrzy w dół. Pewnie szuka swojej koleżanki, która przysiadła na płotku.

Miłego rysowania! 
Ściskam Was mocno!
Pani Anula

Nadeszła zima

Wpadła co prawda na chwilę, no dokładnie jedno popołudnie ale i tak wszyscy się ekscytowali, stali w oknach i podziwiali śnieg… A jak śnieg to wiadomo – spotkanie z Mikołajem, przygotowania i budowanie atmosfery. Zaczęło się kolędowanie, przypominanie piosenek, nauka nowych. Przebojem  stało się “7 odważnych reniferów”, które wiozą do nas Mikołaja.