zmień kontrast

Archiwum 2017 „Koty”

Jesień 2017

Koty to niezwykła grupa, jedyna taka w naszym Przedszkolu , w której razem bawią się i uczą dzieci 3-letnie i 6-letnie. Powoli uczymy się wspólnego życia, takiego trochę jak młodsze i starsze rodzeństwo. Duże Koty (6 latki)  i Małe Kotki  (3 latki)  mają wiele swoich własnych spraw, siłą rzeczy uczą się trochę na innych poziomach i nie zawsze mogą to robić razem, także ze względu na możliwość skupienia się na danym temacie. Zwykle  wspólnie zaczynamy dzień powitaniem w kółku, wspólną zabawą czy śpiewaniem. Wspólnie bawimy się przy muzyce a w piątki gimnastykujemy, a wtedy stałym elementem są zabawy oparte o Ruch Rozwijający W.Sherborne , kiedy Duży ćwiczy z Małym w parze. Duże Koty są opiekuńcze i często pomagają Małym Kotom, ale mają też swoje zabawy i sprawy. Namiętnie grają w różne gry, rysują ,budują fajne budowle z klocków, które budzą duże zainteresowanie u Małych. Duzi uczą się gry na instrumentach a Małe Kotki uwielbiają ciastolinę i piasek, odkryły w przedszkolu nożyczki i możliwości z nimi związane. Wszyscy lubią rysować i malować farbami. Ogródek lubią wszyscy, ale nie wszyscy to samo. Jest silna grupa graczy w piłkę nożną, zbieraczy kasztanów i liści, wielbicieli łopatek i kopania w piaskownicy, kierowców pojazdów.

Odbyliśmy swoje pierwsze wycieczki. Starszaki szukały jesieni w Parku Arkadia koło Królikarni a wszyscy uczyli się bezpiecznie przechodzić przez ulicę i już dwa razy byliśmy na koncertach. W każdy czwartek odwiedza nas Tata Mani i wspólnie muzykujemy przy akompaniamencie akordeonu. Łapiemy deszcz w piosenki  (żeby nie padało i można było iść do ogrodu) i świetnie się razem bawimy.

W przedszkolu już dwa razy był teatrzyk  i Koty z wielkim zainteresowaniem go oglądały. W czasie przedstawienia o Ruchu ulicznym mogły sobie utrwalić zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i chętnie pomagały bohaterom w rozwiązywaniu problemów.

Za nami już oficjalne otwarcie naszej grupy- Pasowanie na Kota. Na spotkaniu z rodzicami wspólnie się bawiliśmy i troszkę pokazywaliśmy co robimy w przedszkolu. Były i tańce i piosenki i wspólna gimnastyka i granie na instrumentach. Jednym słowem świetna zabawa.

Zima 2017

Zima w innych krajach

Zima w tym roku wyjątkowo dopisała i śniegiem i mrozem nas uraczyła, ale z przerwami, dlatego w chwilach gdy nie była taka zdecydowana, postanowiliśmy zobaczyć jak wygląda w innych krajach. Zaczęliśmy podróż dookoła Świata. Była to dobra okazja by obejrzeć globus, odnaleźć Polskę i Turcję ( skąd pochodzi pani Demet, która jest wolontariuszką). Trochę trudno uwierzyć, że to Ziemia, nasza planeta, po której na codzień chodzimy i oglądamy jej piękno. Wybraliśmy się do Afryki, gdzie podziwialiśmy niezwykłe zwierzęta największe, najszybsze i najgroźniejsze. Śpiewaliśmy piosenki w języku suahili kiedy pani Ania opowiadała nam o mieszkańcach Afryki. Byliśmy też w podróży na Biegunie Północnym i Południowym, gdzie zobaczyliśmy wiele ciekawych zwierząt i poznaliśmy życie Innuitów. Wiemy,że pingwiny żyją  na Antarktydzie i kiedy mieliśmy własne stado pingwinów małe kotki bardzo o nie dbały, budując im basen w sali i karmiąc zupą rybną. Te podróze światowe byłe często pretekstem do bardzo wesołej zabawy

Idą święta

Grudniowe dni upłynęły Kotom Dużym i Małym na przygotowaniach do Świąt i spotkania z Mikołajem. To miły czas pachnący choinką  i piernikami,dlatego chcąć podtrzymać tradycję własnoręcznie ubieraliśmy drzewko, robiliśmy łańcuchy z kolorowych papierów i bardzo chętnie odpoczywaliśmy w blasku jej światełek. Koty nauczyły się piosenki o Mikołaju i z werwą śpiewały “Pada śnieg”, żeby oczekiwany gość miał jak do nas dojechać swoimi saniami. Upiekliśmy dla niego , no i trochę dla siebie , pierniczki i hucznie obchodziliśmy jego imieniny tańcząć i robiąc portrety Mikołaja. Nastał czas śpiewania kolęd, które tak wszyscy lubią. Była to świetna okazja by zagrać na instrumentach i pośpiewać wspólnie z Mrówkami. Ozdabialiśmy też naszą salę robiąc wspólnie choinki i malując własnoręcznie bombki, bogato obsypując je brokatem, który zachwycił nie tylko małe Koty. Odwiedził nas teatrzyk i oglądaliśmy “Opowieść wigilijną”.    Mieliśmy też okazję poznać inne tradycje świąteczne bo była u nas mama Emmy i opowiedziała nam o  święcie Chanuka.

Coraz lepiej nam idzie nauka języka angielskiego, poznajemy różne nowe słówka i piosenki i świetnie się przy tym bawimy.

Wiosna 2017

Czekając na wiosnę postanowiliśmy zająć się Sztuką. Nie ma to jak coś zmalować, ulepić czy narysować w deszczowy dzień albo długi jeszcze zimowy wieczór ;). Koty dużo rozmawiały o sztuce co to w ogóle takiego jest? Kto to jest malarz? Oglądały obrazy różnych artystów, dowiedziały się,że tak naprawdę można namalować wszystko, tylko że to się później nazywa portret albo krajobraz albo martwa natura. Trochę było przy tym zabawy i śmiechu.  W czasie zajęć malowaliśmy portrety jak Pablo Picasso, pejzaże pełne słońca jak Claude Monet, dziwne obrazy jak Joan Miró, robiliśmy collage i malowaliśmy tuszem dmuchając na kleksy.

Zainspirowani tąncem i baletem jak Edgar Degas rysowaliśmy tańczące baletnice. Z warzyw i owoców tworzyliśmy obrazy a sztukę ludową reprezentowały wycinanki. Wielką inspiracją była dla nas sztuka współczesna kiedy to powstał obraz-gra a o kolorze decydował rzut kostką. Tyle tego się nazbierało,że postanowiliśmy zrobić wystawę naszej sztuki. Odniosła ona ogromny sukces, oglądały ją inne dzieci, my z rodzicami i oczywiście Pani Dyrektor, której wystawę opowiedziały Duże Koty. Na koniec Duże koty były na wycieczce a Galerii Sztuki Zachęta.

Lato 2017