zmień kontrast

ARCHIWUM 2018 „KOTY”

JESIEŃ

Jesteśmy Polakami –  świętujemy 100 lat Niepodległej Polski

Małe Koty , jak cała reszta naszego Przedszkola brała udział w obchodach tej wspaniałej rocznicy. Co prawda, jak ma się trzy lata, to trudno zrozumieć czym się różni Warszawa od Polski  i dlaczego mówimy o sobie, że jesteśmy Polakami.

Kotki dowiedziały się jak wyglądają nasze symbole narodowe, każdy zrobił sobie własną flagę, śpiewaliśmy hymn sami i z całym przedszkolem. A w ramach świętowania poszliśmy na wycieczkę do miejsca Pamięci Narodowej i tam zapaliliśmy znicze i ozdobiliśmy naszymi flagami pamiątkową tablicę.

Dzień Edukacji Narodowej w przedszkolu czyli święto nas wszystkich 


Tak widzą nas małe Koty. Za portrety i ciepłe słowa serdecznie dziękujemy  :)

Koty, czyli nowe początki…

             Grupa Kotów, chociaż w przedszkolu funkcjonuje już drugi rok, można powiedzieć zaczyna od nowa. Doszły małe Kocięta a wszyscy musieli odnaleźć się w nowej sali. To nie było wcale łatwe, zarówno rozstania z rodzicami jak i poznanie nowych kolegów i w sumie ten proces nadal trwa. Codzienne zabawy podczas których poznajemy imiona kolegów, wspólne tańce, pląsy i dużo czasu na zabawę zabawkami sprzyjają poznaniu i nawiązaniu przyjaźni. Rano układamy plan dnia z panią, dzięki czemu Kotki wiedzą co się kolejno wydarzy i kiedy w końcu przyjdą rodzice.  Poznajemy różne zabawy paluszkowe, piosenkę o Kotku Puszku śpiewamy i gramy na instrumentach, braliśmy udział w zajęciach muzycznych z Tatą Mani i w gimnastyce z panią Asią.

W czwartek 27 września było pasowanie na Kotka i spotkanie dla rodziców i dzieci. Wszystko wspaniale się udało, zaśpiewaliśmy, zatańczyliśmy i każdy obecny dostał Koci  Medal.

ZIMA

Jasełka, które się nie odbyły….

Kotki w pełnej gotowości szykowały przedstawienie dla Babć i Dziadków. Śpiewały piosenki, recytowały wierszyki, uczyły się ruchu scenicznego i miały nawet próbę przed prawdziwą publicznością czyli wolontariuszami, którzy odwiedzili nasze przedszkole. To nie wszystko, dużo rozmawialiśmy o Babciach i Dziadkach, oglądaliśmy ich fotografie, rysowaliśmy ich portrety i …..  Niestety jakiś okropny wirus zaraził wszystkich aktorów. Było coraz bliżej do przedstawienia, odmierzaliśmy czas kalendarzem i….. musieliśmy odwołać nasze spotkanie

W tym roku Babcie i Dziadkowie dostaną swoje portrety a my mamy gotowe przedstawienie na przyszły sezon… :(

Jasełka i Kolędnicy

Koty mają pełne ręce roboty… Po świętach rozśpiewane z kolędą na ustach odwiedziły wszystkie grupy jako Kolędnicy. Radośnie odśpiewały Gore Gwiazda, kręcąc  gwiazdą złotą na patyku i dzwoniąc dzwonkami.  A że to było zaraz po święcie Trzech Króli,  nie mogło zabraknąć kolędy Skrzypi wóz. Była to okazja, by się przebrać za Królów, Pastuszków, Anioły i Owieczki. Zostaliśmy przez wszystkich docenieni oklaskami i zachęceni tym sukcesem postanowiliśmy  wystawić Jasełka dla Babć i Dziadków. Na razie poznaliśmy historię, co się wydarzyło Pewnej Gwieździstej Nocy i zostały rozdane role …. c.d.n.

Zima za oknem a tymczasem…

Koty po świętach bardzo chętnie wróciły do przedszkola i aktywnie  spędzają czas na zajęciach gimnastyki z panią Asią, uczą się wykonywać różne ćwiczenia, wzmacniają swoje mięśnie, wspólnie poznają różne zabawy. Ruch to to, co koty lubią najbardziej. Inną okazją do ćwiczeń są spotkania z wolontariuszami z gimnazjum, którzy przychodzą do nas na zajęcia  Ruchu Rozwijającego W. Sherborne i ćwiczą z chętnymi dziećmi w czwartkowe popołudnia.

Równie ważny jest relaks i wypoczynek. Codziennie wypoczywamy po obiedzie słuchając czytanych książek, słuchowisk i bajek. Ostatnio wyjątkowo popularny jest “Dziadek do orzechów”. W poniedziałki mamy super  dzień- wtedy przychodzą do nas dzieci z grupy Mrówek i masują kocie plecy w ramach masażu  CMC Evy Scherer. Zajęcia te  lubiane przez wszystkich, są okazją dla starszaków by zrobić coś na rzecz młodszych kolegów a do tego pozwalają lepiej się poznać. Może wkrótce Koty też pomasują kolegów, by się odwdzięczyć za te miłe chwile.

Idą Święta….

Jesień już powoli odchodzi w zapomnienie, Koty wyskakane jak małe wiewiórki, przygotowane do zimy, na szczęście nie zapadły w sen zimowy jak niektóre niedźwiedzie. Czujemy już magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Wielkim przeżyciem było wspólne ubieranie choinki. Dzieci dotykały, oglądały  i same decydowały, gdzie i co powiesić. Nie szkodzi, że na jednej gałązce wiszą trzy bombki, najważniejsze, że Mikołaj wspiął się na sam szczyt choinki i zaraz dosięgnie gwiazdki…  W świąteczny nastrój wprowadzają nas kolędy, które śpiewamy z entuzjazmem i piosenka dla Świętego Mikołaja 

Żeby czas oczekiwania tak okropnie się nie dłużył, ozdabiamy naszą salę. Powstały liczne portrety Mikołaja, choinki i różne ozdoby do ich przystrojenia. A do tego był u nas Teatr Eden i przedstawił Prawdziwą historię Św. Mikołaja. Podczas tych wszystkich przygotowań niespodziewanie otrzymaliśmy list, w którym Mikołaj zapowiedział swoją wizytę. Przyjedzie do nas 20 grudnia. Koty nie mogą się już doczekać ;).

WIOSNA

Dzień Mamy

Kotki  pracowicie przygotowywały się do tego święta. Dużo rozmawiały o swoich mamach, wykonały ich portrety i przygotowały laurki. Wspólnie uczyły się wierszyka Każdy ma mamę korzystając z ilustracji :

 

 

Szukamy pierwszych śladów wiosny

Koty coraz więcej czasu spędzają w ogrodzie, bawią się w jego różnych zakątkach  i co chwila przybiegają z informacją, że coś wyrosło. Na przykład wiśniegi, zwane przez innych przebiśniegami. Koty szukają wiosny także poza terenem ogrodu, odbyły kilka spacerów zaglądając ciekawie do przydomowych ogródków. Widziały kotki na wierzbie i kwitnące leszczyny oraz przeróżne kwiaty. Bawimy się przy muzyce tańcząc Taniec Niedźwiedzi, które tym tańczeniem obudziliśmy ze snu zimowego. Nie mogło zabraknąć także piosenki O wiośnie i żabach .

 

LATO

Rozpoczynamy sezon letni :)

Kocięta najczęściej można teraz spotkać w ogrodzie. On kusi i nęci, daje w upalne dni trochę ochłody. Dlatego jak najszybciej wychodzimy do ogrodu, czasem nawet się tam spotykamy, zaraz po przyjściu do przedszkola. Kiedy jesteśmy jedyną grupą w ogrodzie nazywamy się Królami Ogrodu – to nasza kraina wspaniałej zabawy. Mimo trudności związanych z upałami, Kotki pracowicie przygotowały się do Święta Taty.

Koty są przyzwyczajone do sięgania po książki, bardzo to lubią i chętnie je oglądają. Najczęściej tuż przed odpoczynkiem, kiedy czekają aż wszyscy skończą jeść obiad. Lubią wspólne zabawy i nie zawsze potrzebuję do tego wymyślnych zabawek, czasem wystarczy umiejętnie poskładana kartka papieru.

Koty i masaż z Mrówkami

Zakończył się cykl poniedziałkowych spotkań masażowych. Na początku starszaki masowały plecy młodszym dzieciom a po pewnym czasie Kotki zaczęły domagać się zamiany ról. Poczuły, że dadzą radę być masażystami i do tej pory masaż przebiegał z zamianą.  10 czerwca odbyły się ostatnie zajęcia z masażu CMC, na które przychodziły do nas Mrówki. Była to dobra okazja by sobie podziękować i jeszcze raz udzielić informacji zwrotnej, co było fajne w tym całym masowaniu. Były różne zdania, okazało się, że niektórzy lubią mocny dotyk a inni delikatny i że tak naprawdę najważniejsze jest to, żeby masować tak jak ktoś chce i lubi.

Jako podsumowanie powstał plakat. Co było fajne i co było ważne dla dzieci.