zmień kontrast

Archiwum 2018 “Liski”

JESIEŃ

Nadeszła pora na jesienny raport z działań Lisiej gromady!

Mamy w tym roku nową kryjówkę na piętrze, do której prowadzą specjalne, czarne ślady małych stóp. Dzięki nim każdy Lisek może bezpiecznie, samodzielnie pokonać schody by dotrzeć do obecnej siedziby. W nowej przestrzeni dzieci szybko się zadomowiły. Przyswoiły obowiązujące w grupie zasady organizacyjno-porządkowe i społeczne, sprawnie przeszły też adaptację do zmian w składzie dorosłych opiekunów grupy, chętnie podejmując kontakt z nowymi nauczycielkami – panami Kasią i Moniką oraz panią Gabrysią wspomagającą pracę nauczycieli.

Najbardziej ulubioną aktywnością Lisków jest oczywiście swobodna zabawa, najczęściej w małych podgrupach. Chłopcy uwielbiają kulodrom, zabawę  zestawem playmobil oraz klockami i autami. Dziewczynki niezmiennie bawią się w dom, rodzinę ale także chętnie w przedszkole i sklep. Zabawa towarzyszy także zorganizowanym działaniom edukacyjnym, których w grupie jest dużo. Nowa pani Asia prowadzi raz w tygodniu gimnastykę z elementami ćwiczeń korekcyjnych. W poniedziałki Liski brykają w parach z panią Moniką Mokrzyszczak (Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne) i masują na odpoczynku swoje plecy i głowy (masaż CMC). Pani Kasia wprowadza dzieci w świat pojęć matematycznych i pokazuje nowe zabawy muzyczno-ruchowe, które integrują grupę. Z panią Moniką Bryńczak, Liski kreślą wzory graficzne do melodyjnych piosenek z repertuaru dziecięcego (metoda “Dobrego Startu”) i tworzą bardzo ciekawe prace plastyczne np. z warzyw, orzechów. Z kolei w świat przyrody i muzyki poważnej (Batii Strauss) wprowadza dzieci pani Beata. Towarzyszy im ona także w cotygodniowych zajęciach montessoriańskich w tzw. cichej sali. W czwartki grupa Lisków odbywa zorganizowane zajęcia muzyczne, które prowadzi pan Radek, tata Marysi z grupy Kotów.

Liski to bardzo aktywna grupa dzieci, pełna energii, zainteresowana tym, co dzieje się wokoło. Są radosne, mają dużą wiedzę o świecie i chętnie podejmują nowe wyzwania. Jednym z nich jest abecadło. Liski z zaciekawieniem codziennie poznają kolejną literę alfabetu i wykonują autorską kartę pracy, która trafia do ich osobistego albumu. Zajęcia z literami są dla dzieci ekscytujące i miło patrzeć na ich duże zaangażowanie w proces poznania. Podobnie chętnie Liski przyswajają w zabawie pojęcia z języka angielskiego, które przybliża im dwa razy w tygodniu pani Ania z Kotków. Jest potencjał w gromadzie, jest niewątpliwie!

Aktywność zorganizowana w przedszkolu jest równoważona wolnością działania dzieci w trakcie pobytu w ukochanym ogrodzie. Jesienna pogoda pozwalała nam dotychczas eksplorować przestrzeń ogrodu dwa razy w ciągu dnia, co było dla dzieci wspaniałym czasem regeneracji sił oraz zaspokojenia naturalnej potrzeby swobodnego ruchu. Za nami udana wycieczka poznawcza na bazarek, dzięki której zdobyliśmy materiał badawczy do zajęć na temat warzyw. Liski ukisiły 3 kilogramy ogórków, które były smakowitym i zdrowym dodatkiem do codziennych śniadań i obiadów. Wzięliśmy też udział w spotkaniu z autorką książek o Toli w Bibliotece Multimedialnej na Tynieckiej, wyprawiliśmy się po liście do pobliskiego parku Dreszera. Uczestniczyliśmy w dwóch koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową, widzieliśmy ciekawe przedstawienie teatru Eden z Krakowa. Bardzo ciekawe zajęcia dla grupy przeprowadziły panie z firmy MED EL, która specjalizuje się w pracy z osobami niesłyszącymi i produkuje implanty słuchowe. Dzieci mogły dowiedzieć się jak ważne w poznawaniu świata są zmysły i co trzeba robić by działały prawidłowo.

Na razie tyle w naszym raporcie. Jesień trwa i zobaczymy co jeszcze nam przyniesie!

Zapraszamy do oglądania zdjęć.

ZIMA

Pierwszym  ważnym  w grupie  wydarzeniem w nowym 2019 r. było spotkanie  Lisków z Babciami i Dziadkami z okazji ich święta. Dzieci przygotowały dla Babć kolorowe medaliony z modeliny a Dziadkowie otrzymali w prezencie  praktyczne breloczki z filcu. Zaproszonym  gościom Liski przedstawiły krótki program artystyczny – wiersz i piosenkę
o Babciach i Dziadkach, taniec z lampionem, kolędę „Gore gwiazda” oraz grę na instrumentach do utworów muzyki poważnej z programu Batii Straus. Miłą niespodzianką był dla Szanownych Seniorów wspólny, międzypokoleniowy walc łyżwiarzy. Było pięknie! Słodki poczęstunek był ostatnim punktem tej uroczystości. Wszystkim Babciom i Dziadkom Lisków bardzo dziękujemy za przybycie na spotkanie
i życzymy zdrowia i wielu dobrych chwil.

Tegoroczna zima nie pokazała nam swego srogiego oblicza  ale mimo to, udało się Liskom poczuć uroki zimowej aury i radość zabawy na śniegu. Były więc zjazdy z górki na jabłuszkach, bitwa na śnieżki, orły/anioły. W śniegu fajnie się też kopie, robi babki i oczywiście lepi bałwana! I wszystko to się działo w naszym wspaniałym ogrodzie.
Tyle praktyka. Zima była też tematem zajęć edukacyjnych. Rozmawialiśmy w grupie o pogodzie i aktywnościach sportowych typowych dla tej pory roku.  Dzieci wymieniały  się osobistymi doświadczeniami  jazdy na sankach, nartach i łyżwach.  Oglądaliśmy sprzęt  i akcesoria tych dyscyplin sportowych, wspólnie określaliśmy zasady bezpiecznej zabawy. Podsumowaniem zajęć była aktywność plastyczna.  Liski przygotowały makietę śnieżnej górki i lodowiska. Zapełniły ją saneczkarze, narciarze i łyżwiarze. Pracę dzieci mogli podziwiać rodzice na wystawie w szatni.

Trwający od Nowego Roku karnawał umożliwił dzieciom zabawy w przebierańców. Liski mierzyły kostiumy różnych postaci, podejmowały zabawy tematyczne, robiły z papieru karnawałowe maski. Uczestniczyły także w wielkim balu indiańskim u wodza „Czarna stopa”. Przed nami jeszcze słodki i tłusty czwartek i kakaowe trufle.

W ramach stałej współpracy odwiedziły naszą grupę  dziewczęta z Młodzieżowego  Ośrodka Wychowawczego przy ul. Strażackiej. Wspólne działania  literacko-muzyczne  do utworu „Raz i dwa” z płyty „Gdyby Tygrysy jadły irysy” grupy wokalnej NotaBene była dobrą zabawą i dla małych i dla dużych.  Cieszymy się, że niebawem odwiedzą  nas ponownie!

Rozpoczęliśmy z Liskami cykl zajęć przybliżających dzieciom wiedzę na temat różnych zawodów. Jak dotąd odwiedziliśmy placówkę poczty i po zakupieniu znaczka  wysłaliśmy „szybki”  list  do naszych pań z przedszkola. Nadszedł po 3 dniach czyli …szybko. Wybraliśmy się też do pobliskiego sklepu spożywczego, by obejrzeć jak jest zorganizowana przestrzeń sklepowa, jak pracuje się w sklepie. Przed nami kolejne wycieczki i spotkania.

Pełna nowości jesień jest już za nami. Choć nic za oknem na to nie wskazuje przywitała nas zima ?

Liski od początku grudnia dzielnie przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia. Zaczęło się od zawieszenia na jednej ze ścian kalendarza adwentowego, gdzie codziennie Święty Mikołaj zostawiał dla nas zadania. Wśród nich znalazło się np. ozdobienie grupowej choinki, nauka piosenki o Mikołaju czy wykonanie własnej bombki. Ważnym dniem dla naszej grupy były imieniny św. Mikołaja, który podrzucił dzieciom nocą brokatowe kleje oraz pieczątki do kapci w szatni. Uradowane Liski podziękowały Mikołajowi rysując jego portrety zachwycające szczegółami i starannością wykonania!

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia to także okazja do podzielenia się tradycjami i zwyczajami wigilijnymi jakie każdy Lisek podtrzymuje wraz z rodziną w domu. Podczas przygotowań nie zabrakło pisania listu do św. Mikołaja, robienia rozmaitych rodzajów bombek, aniołków, choinek, szopek oraz kartek świątecznych, które później zostały wysłane do naszych bliskich.

Zapracowanym dzieciom wielką niespodziankę sprawił św. Mikołaj przybywając do przedszkola z workami pełnymi prezentów. Podarunkiem Lisków dla miłego gościa był wykonany przez nich lampion.

Grudzień był dla nas pracowitym czasem przygotowań do świąt ale z pewnością dostarczył nam ważnych, wspólnych doświadczeń i emocji.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku LISKI!!!!!

WIOSNA

Nasze przedszkole odwiedza wielu gości, jedni są bardziej znani a inni trochę mniej. Jednak do grupy Lisków zajrzał ostatnio bardzo nietypowy przybysz. Ubrana w długą, kwiecistą sukienkę oraz w wianek pełen kwiatów na głowie, z koszykiem wypełnionym wiosennymi oznakami, odwiedziła nas Pani Wiosna! Nasz gość sprawdził wiedzę dzieci na temat rozpoczynającej się nowej pory roku, jak też odpowiedział na dużo pytań. Pani Wiosna z radością zatańczyła wiosenny taniec z Liskami a na koniec rozdała wszystkim prezenty – kolorowe motyle, tulipany oraz krokusy!

Wiosną Liski kontynuują cykl zajęć przybliżających wiedzę na temat różnych zawodów. Odwiedziliśmy pobliski zakład zegarmistrzowski, gdzie pan zegarmistrz opowiedział nam wszystko o zegarach oraz o pracy którą wykonuje. Mogliśmy także wysłuchać pięknych kurantów wybijanych przez antyczne zegary. Wybraliśmy się też na wycieczkę wewnątrz przedszkola – do kuchni. Tam Liski poznały zawód kucharza o którym opowiadały nam Pani Kasia oraz Pani Basia. Dzieci poznały wszystkie pomieszczenia kuchenne, przybory oraz naczynia z jakich panie kucharki korzystają podczas gotowania. Na koniec wizyty dostaliśmy przepis na pyszne ciasto, które postanowiliśmy od razu upiec! Ale na tym nie koniec, planujemy jeszcze więcej wycieczek i spotkań.

LATO

W końcu nadeszło długo wyczekiwane lato. Słoneczne i ciepłe dni Liski spędzały w ogrodzie, gdzie mogły cieszyć się długą zabawą w piaskownicy, grą w piłkę nożną na boisku, odpoczynkiem na kocach w cieniu drzew oraz w upalne dni – zabawą w wodzie.

Lato to również wakacje! Liski stworzyły wakacyjny plakat, na którym znalazły się miejsca i rzeczy kojarzące się z wolnymi dniami oraz stworzyły wakacyjny pamiętnik na zajęciach literackich.

Wszystkim Liskom życzymy długiego, wesołego i bezpiecznego wypoczynku! Czekamy na liczne pamiątki, zdjęcia i pocztówki!

DO ZOBACZENIA!