Galeria
W tym miejscu umieszczamy zdjęcia różnych wydarzeń ogólnoprzedszkolnych. Zapraszamy do oglądania.
Uważny spacer 2024
Wiosenne spotkanie integracyjne tym razem było nietypowe, inspirowane kartami leśnych medytacji stosowanych w praktyce leśnych kąpieli (shinrin-yoku). Cała społeczność przedszkola wyruszyła na spacer do pobliskiego parku, aby doświadczyć natury w pełni jej symfonii. Nasza wyprawa rozpoczęła się od wsłuchiwania się w odgłosy parku gdzie czekały na nas zadania do wykonania między innymi:
– Zatrzymać się na chwilę, aby położyć się na ziemi i zmienić perspektywę patrzenia. Leżąc na plecach, wpatrywaliśmy się w niebo przesiane gałęziami drzew. Wsłuchiwaliśmy się w symfonię natury – dźwięki, które wcześniej umykały naszej uwadze, teraz stawały się wyraźniejsze i bardziej intensywne.
– Zdjąć buty i poczuć miękką, wilgotną ziemię pod stopami. Chodzenie boso po trawie i mchu było niesamowitym doświadczeniem, które pozwoliło nam lepiej połączyć się z naturą.
– Przejść kilka metrów z zamkniętymi oczami, polegając na zmysłach dotyku i słuchu.
– W poszukiwaniu zapachu ziemi, przystawaliśmy i powąchaliśmy wilgotną glebę, czując jej życiodajną energię.
– Dołóż element do mandali – z zebranych liści, kwiatów i gałązek stworzyliśmy mandalę – piękne, naturalne dzieło sztuki.
– Przytul drzewo aby, poczuć jego siłę i spokój.
Ten spacer był nie tylko lekcją przyrody, ale także pięknym doświadczeniem, które pozwoliło nam zbliżyć się do natury i zrozumieć jej niesamowitą symfonię. Na koniec naszej wędrówki, pełni wrażeń i nowych doświadczeń, wróciliśmy do przedszkolnego ogrodu, gdzie czekały na nas gry i ścieżka sensoryczna, która umożliwiła dzieciom kontynuowanie odkrywania natury za pomocą zmysłów – od miękkiej trawy po twarde szyszki, dzieci mogły poczuć różnorodność otaczającego świata.
Ten dzień, pełen przygód i nowych doświadczeń, zakończył się wspólnym posiłkiem na świeżym powietrzu. Piknik był wspaniałą okazją do rozmów, wymiany wrażeń i cieszenia się towarzystwem innych. Dzięki tej wyprawie nie tylko lepiej poznaliśmy naturę, ale także zacieśniliśmy relacje między sobą, co uczyniło to spotkanie niezapomnianym.
Bal z Babciami i Dziadkami 2024
W sobotę 20 stycznia 2024 r. odbył się bal karnawałowy z udziałem naszych dzieci oraz ich Babć i Dziadków. Impreza miała miejsce w dużej sali Społeczności Chrześcijańskiej Puławska. Przygotowane dekoracje – balony, kokardy, girlandy i gwiazdki nawiązywały kolorystyką do zimy. Biel, lodowe błękity, fiolety i granat karnawałowej nocy wprowadzały prawdziwie zimowy nastrój. Po przybyciu zaproszonych gości rozpoczęliśmy
bal zgodnie z tradycją polonezem. Potem było kilka dowolnych tańców
w parach, kółeczkach, wężykach i z przechodzeniem pod mostkami. Bawiliśmy się do muzyki Abby, The Beatles, Czerwonych Gitar. Dzieciom najbardziej podobała się muzyka z filmu Madagaskar „Wyginam śmiało ciało”. Po tej tanecznej części balu miała miejsce prezentacja strojów karnawałowych dzieci. Na cenę wkroczyły księżniczki, piraci, roboty, wojownicy, wróżki, biedronki i wiele innych, niezwykłych postaci.
Dzieci gromko oklaskiwane przez swoje babcie i dziadków mogły poczuć się naprawdę wyjątkowo. Następnie w parach rodzinkowych uczyliśmy się tańca „Le Bastringlo”.
Teraz do głosu doszły babcie i dziadkowie w występie dla wnucząt
i wnuków. Babcie stały na „balkonie”, „dołem” paradowali dziadkowie
i wpólnie , z radością śpiewali i animowali piosenkę Haliny Kunickiej „Orkiestry dęte”. Oj działo się!
Nadszedł czas na występ dzieci. Każda grupa prezentowała ze sceny piosenkę, wierszyk dla babć i dziadków z okazji ich święta. Towarzyszyły temu ożywione, pozytywne emocje: radość, wzruszenie i duma.
Nadszedł wreszcie uroczysty moment – na scenie pojawił się trzypiętrowy tort i wystrzałowe świeczki i wspólnie zaśpiewaliśmy drogim seniorom donośne Sto Lat! Było to zaproszeniem na poczęstunek i chwilę wytchnienia. Impreza zmierzała do zakończenia. Jeszcze tylko walc na sto par „Cała sala śpiewa z nami” Jerzego Połomskiego i serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników imprezy za ich przybycie, piękne przebrania oraz wspólną zabawę. Ostatnim elementem balu była informacja zwrotna na temat tego, jak dzieci oraz babcie i dziadkowie oceniaja to spotkanie – było 100% pozytywnych opinii!!!
Bal był bardzo miłym i ważnym spotkaniem pokoleń i pokazał, że możemy razem spędzić czas i się tym cieszyć.
Piknik Wiosenny 2023
22 kwietnia 2023 roku, w naszym przedszkolu odbył się kolejny wspaniały piknik rodzinny o tematyce „Cyrk”. Temat spotkania był trzymany w tajemnicy do ostatniej chwili, wszyscy goście dowiedzieli się o fabule pikniku dopiero, gdy przyszli do przedszkolnego ogrodu. Co prawda zaproszony Cyrk nie dojechał, ale dzięki zaangażowaniu rodziców, dzieci oraz nauczycieli udało się uratować zabawę. Każdy z gości miał przydzielone zadanie; jedni trafili do grupy klaunów i żonglerów, drudzy do grupy siłaczy i akrobatów, a jeszcze inni do grupy orkiestrowej, gdzie przeszli szybkie szkolenie gry na instrumentach do utworu Marsza Radeckiego. Każda z drużyn miała trochę czasu na wymyślenie i wyćwiczenie swoich choreografii oraz na przebranie się do występu…Najpierw wystąpiła grupa orkiestry, która pod opieką cudownych dyrygentów zagrała gościom utwór muzyczny, następnie swoje umiejętności przedstawiła grupa akrobatów i siłaczy, która pokazała zręczność w skakaniu przez skakankę w parach lub triadach, przechodzenie przez dwa hula hop, oraz wspólne akrobacje dzieci z ich rodzicami. Na koniec wystąpili klauni, którzy swoimi występami wywoływali ogromny uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych. Zaprezentowali oni chodzenie na szczudłach, kręcenie talerzem na kiju, oraz przebijanie balonów w nietypowy sposób. Taka impreza nie odbyłaby się też bez czarodziejskich sztuczki, dlatego też, gdy dzieci pozbierały do pudełka wszystkie niepotrzebne resztki po występach i wypowiedziały specjalne zaklęcie, w pudełku pojawiły się cukierki, co niezmiernie ucieszyło wszystkich najmłodszych gości. Po zakończeniu tradycyjnie odbyła się uczta, którą przygotowali rodzice.
Bal Karnawałowy 2023
Tak dobrej zabawy nie widziano w żadnym morzu ani oceanie. Podczas balu karnawałowego w Podwodnym Świecie nawet ryby i meduzy miały głos.
9 lutego udaliśmy się w magiczną podróż, podczas której poznaliśmy wiele niezwykłych istot, szukaliśmy zagubionych skarbów, przedzieraliśmy się przez las traw morskich, przeszliśmy przez tor przeszkód, tańczyliśmy z meduzą, łapaliśmy bąbelki powietrza, a przede wszystkim doskonale się bawiliśmy. Całość zwieńczył podwodny piknik.
Wizyta Mikołaja 2022
Ależ to była wizyta Mikołaja! Ten oczekiwany już od wielu, wielu dni wyjątkowy Gość, dotarł do nas 20.12, czyli dokładnie tak, jak wcześniej zapowiadał w liście! Wszystkie grupy były do tego spotkania bardzo dobrze przygotowane. Miały ze sobą prezenty, które własnoręcznie zrobiły – bombki, wieniec bożonarodzeniowy, portrety Mikołaja… no i oczywiście pierniczki! Wróbelki w tym roku zaskoczyły wszystkich
W warzywniaku
W sobotę, 8 września 2022 r. odbył się festyn rodzinny pt. „W warzywniaku”. Dzieci i rodzice spotkali się, aby miło spędzić czas, bliżej się poznać, a przy okazji docenić wartość warzyw. Od godziny 10:00 rozpoczęły się aktywności. Największym zainteresowaniem cieszyła się walka pomidorów z marchewkami i ogórkami, wypisane zostały ulubione warzywa oraz dania, w których są składnikiem przewodnim. Po przywitaniu i krótkim tańcu podzieliliśmy się na cztery grupy, w których powstały: śmieszne cudaki warzywne, pyszne szaszłyki, cudowny obrus z warzywnych stempli oraz emocjonujące przedstawienie wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Na koniec skosztowaliśmy pysznych potraw przyniesionych przez dzieci i ich rodziców. W zabawach uczestniczyło 120 osób. Z całego serca dziękujemy za tak liczne przybycie i aktywny udział w imprezie.
140 Urodziny Króla Ogrodu – Wiosenne spotkanie Rodzinne
W sobotę 14 maja 2022 r. odbyła się wiosenna impreza Rodzinna. Cała społeczność przedszkola spotkała się, aby świętować 140 urodziny dębu, który rośnie w naszym ogrodzie. Podczas spotkania nadano imię drzewu: Teofil Dąbromir Tlenomir, można było obejrzeć galerię zdjęć z minionych 140 lat Warszawy i Mokotowa oraz początków istnienia naszego przedszkola. Do wspólnych aktywności urodzinowych należało napisanie wierszy oraz piosenki o naszym dębie, zatańczenie urodzinowego tańca oraz złożenie życzeń. Następnie Król Dąb został ukoronowany, a my mogliśmy przystąpić do wspólnego piknikowania. Pomimo, że pogoda płatała figle wspólne świętowanie zostanie miło zapamiętane przez wszystkich.
Szkolenie kadry – Pozytywna dyscyplina
W dniach 27.11.2021 r. oraz 22.01.2022 r. większość kadry odbyła szkolenie z „Pozytywnej dyscypliny dla okresu wczesnodziecięcego” prowadzone przez Alicję Ciesielską, Certyfikowanego Edukatora Pozytywnej Dyscypliny dla okresu wczesnodziecięcego.
Mikołaj 2021
We wtorek 21.12.2021 roku w przedszkolu pojawił się długo wyczekiwany gość. Najpierw przedszkolaki otrzymały list z informacją o Jego przybyciu do Nas, a potem musieliśmy się przygotować do tego spotkania. Wszystkie grupy przygotowały dla Świętego Mikołaja prezenty, nie tylko on dla nas. Kotki podarowały Świętemu pierniczki, Wróbelki zrobiły łańcuch na choinkę, a Zajączki wykonały portret Mikołaja. Wizyta Świętego Mikołaja wszystkim przedszkolakom przyniosła wiele radości.
Wrzosowisko
W sobotę 10.10.2020 r. w naszym ogródku działy się cuda. Stare i brzydkie klomby zamieniły się w przepiękne wrzosowisko. Dzięki pracy Rodziców i Dzieci będziemy mogli cieszyć się nowym, kolorowym miejscem. Podczas wspólnej pracy Mali i Duzi „Ogrodnicy” mogli się lepiej poznać i zintegrować. Bardzo, bardzo dziękujemy Wszystkim Rodzicom za ten prezent. Sprawił on dużo radości i będzie cieszyć nasze oczy!
Bal karnawałowy u Pani Zimy
Dnia 5.02.2020 r. w Przedszkolu Integracyjnym nr 45 w Warszawie odbył się Bal Karnawałowy pt. „U Pani Zimy”. W sali udekorowanej w scenerii lodowego pałacu zebrali się przebierańcy z grup Zające, Lisy i Koty. Dzieci otrzymały wcześniej list z Lodowej Krainy, w którym Pani Zima zapowiedziała, że przybędzie na bal.
Wszyscy z radością oczekiwali na przybycie tajemniczego gościa bawiąc się w rytmie tanecznych melodii. Kiedy Pani Zima przybyła na Bal dzieci powitały ją serdecznie. Pani Zima obejrzała paradę, podczas której dzieci mogły zaprezentować swój piękny kostium oraz występ każdej z grup. Nastąpiła chwila otwarcia balu uroczystym tańcem i wystrzałami konfetii. Wszyscy bawili się przy dźwiękach znanych przebojów. Na zakończenie balu Pani Zima zaprosiła dzieci na słodką niespodziankę, pożegnała się i pojechała do swojego pałacu. Zabawa karnawałowa była bardzo udana.
W balu wzięło udział 47 dzieci. W grupie Zające i Koty bal podobał się wszystkim dzieciom, w grupie Lisy 16 dzieciom bal się podobał, dwóm nie.
Spotkanie z Mikołajem
Święta tuż, tuż, a więc nie mogło zabraknąć tego najbardziej chyba wyczekiwanego w naszym przedszkolu gościa – Świętego Mikołaja. Przyleciał z Laponii i na szczęście okazało się, że jest prawdziwym poliglotą, bo my byliśmy przygotowani na zaprezentowanie się artystyczne tylko w języku angielskim. No i oczywiście przywitaliśmy go słowami „Hello, hello”, a potem dodaliśmy jeszcze „Hello Santa” i on to wszystko doskonale zrozumiał. Zanim jednak zagościł w naszych progach nie czekaliśmy bezczynnie i wyruszyliśmy na poszukiwanie Św. Mikołaja w grze i piosence „We’re going on a Santa hunt” inspirowanej wierszem Michael’a Rosena – brytyjskiego poety piszącego dla dzieci.
Potem Mikołajowi nie tylko pięknie zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy po angielsku, ale też wręczyliśmy od każdej grupy własnoręcznie przygotowane prezenty. I wtedy okazało się, że on także coś dla nas miał! I to, co więcej dla każdego z osobna! Prezenty były wspaniałe i czas z nim też. Ciężko było powiedzieć naszemu kochanego Mikołajowi „Goodbye Santa!”, ale obiecał – już po polsku – że przyjedzie za rok. Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać cierpliwie oraz życzyć i jemu i nam wszystkim „Merry Christmas and a Happy New Year”.
Jesienne spotkanie integracyjne 2019 – Co zamiast i oprócz?
To tajemnicze pytanie było motywem przewodnim jesiennego spotkania integracyjnego naszej przedszkolnej społeczności. Zagadka została szybko rozszyfrowana podczas rozmowy o tym, jak często dzieci korzystają z komputera i tabletu. A co zamiast i oprócz? Okazało się, że jest wiele różnych wspólnych aktywności, gier i ulubionych zabaw. Podczas spotkania wszyscy mieli okazję wybrać sobie jakąś znaną lub nieznaną grę i rodzinnie spróbować w niej sił. A potem w grupach pod kierunkiem pań brać udział we wspólnej zabawie. Między innymi było układanie trasy i zasad własnej planszówki, tym razem na podłodze, oraz pełne emocji jej przejście. A także grupowa gra w „nożyce, papier, kamień”. Na spotkanie przybyły też „Mrówki” – ubiegłoroczni absolwenci. Podczas gdy dzieci opowiadały o swoich nowych doświadczeniach w szkole i wspominały czas przedszkola, ich rodzice na zmianę przygotowywali małe co nieco i wypełniali ankietę absolwenta. Ostatecznie dorośli i dzieci spotkali się w ogrodzie, gdzie kontynuowali gry i zabawy, posilali się smakołykami i rozmawiali, rozmawiali, rozmawiali. A miłą niespodzianką była loteria, przygotowana przez rodziców, w której wygrywał każdy los. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.
Gra miejska wiosna 2019
Sobotnie przedpołudnie powitało nas słoneczną i upalną pogodą. O godzinie 11-ej pierwsze rodziny zameldowały się w Parku Dreszera na punkcie startowym naszej przedszkolnej gry miejskiej. Po odebraniu paszportów i instrukcji od pań Ani, Moniki i Jadzi, grupy wyruszyły w trasę według załączonej mapy. Na pierwszy ogień poszło znalezienie tajemniczego punktu nr 2. Spacer pobliskimi ulicami prowadził do starej kamienicy, ukrytej w głębi ulicy, której cała ściana pokryta jest pięknym muralem. Było to nie tylko spotkanie ze sztuką ulicy, ale także zadanie stworzenia własnej opowieści o tym, co przedstawia to malowidło. Potem mapa prowadziła z powrotem do parku. Tam czekały panie Ania i Kasia, które wysłuchały pomysłów dzieci i zaproponowały zabawę w przesyłanie piłki. Po odebraniu zaliczających pieczątek, rodzice i dzieci powędrowali w poszukiwaniu następnego punktu. Był to pomnik powstańców warszawskich. Tam zdobyły trochę wiedzy historycznej i dowiedziały się z czego zrobiony jest pomnik. Starszaki pilnie starały się samodzielnie przeczytać wszystkie napisy. Trochę pomógł absolwent, trochę rodzice. Uzbrojeni w kolejną porcję wiadomości wybrali się do następnego punku, gdzie panie Monika i Wiesia już czekały z pieczątkami i atrakcjami. Przy przekładaniu obręczy bez udziału rąk było dużo śmiechu, a potem z nadmuchanymi balonami droga prowadziła wprost do fontanny. Każda grupa zrobiła dłuższy lub krótszy pociąg, który objechał fontannę dookoła dwa razy. A niektórym pociągom towarzyszył śpiew pasażerów. Teraz graczy czekało wyjście z parku i wyprawa do punktu przy bibliotece. Tam panie Beata i Asia porozmawiały z dziećmi o sztuce pisania i czytania. I dały ostatnie zadanie, nauczenie się wybranego wierszyka, do recytowania paniom Ani i Monice przy wejściu do przedszkolnego ogrodu. Tam, na zmęczonych uczestników gry miejskiej, czekał już poczęstunek i swobodna zabawa. Szyki trochę popsuła pogoda. Nagle zagrzmiało i lunęło. Dlatego nasze sześciolatki, żeby pożegnać się z przedszkolem i odebrać dyplomy, szybko przeniosły się do sali gimnastycznej. Mamy nadzieję, że mimo kaprysów pogody, wszyscy duzi i mali bawili się dobrze i choć zmęczeni, to zadowoleni pojechali odpocząć do domów. Pani Ewa zaprasza na fotoreportaż z tego wydarzenia i życzy miłego oglądania uczestników w różnych działaniach.
Bal karnawałowy w wiosce Tiki Taka 2019
W tegorocznym karnawale wszystkie grupy zostały zaproszone przez wodza Wielka Stopa na bal w iście indiańskim stylu. Przybyły one dumnie niosąc przed sobą totemy i wydając plemienne okrzyki. Każda z grup zasiadła w swoim tipi i przywitała pozostałych indiańskim pozdrowieniem „howgh!”. Następnie nie zostało już nic innego, jak zaprezentować swoje wyjątkowe karnawałowe kreacje w pięknej paradzie samym środkiem wioski. Wódz był pod ogromnym wrażeniem. Sam również doskonale na tę okazję przygotowany, nie omieszkał postawić przed gośćmi kilku wyzwań tj. tropienie śladów dzikich zwierząt, taniec wokół ognia, przejście pod tyczką, czy gra na instrumentach. Trzeba przyznać, że wszyscy doskonale sobie z nimi poradzili. Gorące karnawałowe hity uczestnicy losowali z magicznego kociołka zawieszonego nad ogniskiem i bawili się przy nich aż do finałowego wystrzału z indiańskich tub konfetti oraz ostatniego pożegnalnego okrzyku, jaki rozległ się w całej wiosce Tiki Taka. Dziękujemy Wodzowi za gościnę, a wszystkim przybyłym za fantastyczną zabawę!
Spotkanie z Mikołajem 2018
Jak wiadomo „Święty Mikołaj nocą wędruje… ale na szczęście zawitał do naszego przedszkola w piątek, 21 grudnia zaraz po obiedzie. Niezwykłego gościa powitaliśmy wesołą piosenką o pracy Św. Mikołaja, który niestrudzenie podróżuje, nawet w śnieżnej zamieci, by sprawić dzieciom niespodziankę czyli…podarować im prezenty! Nasz Mikołaj miał tego dnia dobrą pogodę i sprawnie wylądował swym zaprzęgiem na dachu przedszkola przywożąc ze sobą trzy wielkie worki pełne tajemniczych pudełek. Najpierw jednak to dzieci wręczyły prezenty Mikołajowi -ozdobny lampion, pierniczki własnej roboty oraz piękne dzwoneczki dla reniferów. Była radość i wzruszenie i wspólne pamiątkowe zdjęcia grupowe. Było też kolędowanie z akompaniamentem akordeonu ( Pan Radek) i gitary (Pani Ania z Kotków). I wreszcie długo oczekiwane PREZENTY!!! Mikołaj z pomocą Elfów wręczał każdemu dziecku kolorowo opakowany podarunek. Oczekiwaniu na ten moment towarzyszyły zarówno ożywione emocje u jednych jak i skupione wyciszenie widoczne u innych dzieci. Niewątpliwie było to ważne spotkanie, które wspominać będziemy ze szczerym uśmiechem.
Rodzinne spotkanie integracyjne „Babie Lato” 2018
Na październikowe spotkanie z Babim Latem zaprosiliśmy ładną pogodę, która na szczęście nas nie zawiodła. Dzięki temu w sobotnie przedpołudnie do przedszkola przybyła liczna grupa przedszkolaków z rodzicami oraz nasi absolwenci: Wilczki 2017 oraz Koty 2018. Uczestnicy zgromadzeni w grupach mieli czas na wykonanie różnorodnych prac związanych z jesienią: spadochronów, pajęczyn i frisbee. Absolwenci opowiadali o wrażeniach z pierwszych tygodni pobytu w szkole, a ich rodzice wykonali smacznego jeża z koreczków. W ogrodzie dzieci mogły puszczać latawce i łapać bańki mydlane wydmuchiwane przez specjalną maszynę. Dla wszystkich spotkanie było okazją do zabawy, rozmów i wzajemnego poznawania się. Bardzo dziękujemy za przybycie i przyniesiony poczęstunek.
„Wiosenna gra integracyjna”
W sobotnie przedpołudnie dwadzieścia kilka rodzin przedszkolaków wzięło udział w grze miejskiej i wybrało się na poszukiwanie wiosny na Mokotowie. Trasa zaczynała się w przedszkolnym ogrodzie i pobliskimi ulicami prowadziła do Królikarni. W wielu punktach kontrolnych uczestnicy rozliczali się z wykonanych zadań, zdobywali upragnione punkty i ruszali dalej zaopatrzeni w nowe wyzwania. Przyrodnicze, sportowe, architektoniczne, a przede wszystkim wymagające uwagi i obserwacji. Wszyscy, od najmłodszych do najstarszych, z wielkim zaangażowaniem szukali wskazówek, żeby się nie zgubić, choć i takie były przygody. W końcu dotarli do celu, gdzie mogli odpocząć na licznych kocykach i wzmocnić siły, sięgając do piknikowych koszyków lub plecaków. Była też niespodzianka ukryta pod klanzową płachtą. Dzieciaki musiały tam osobiście wytropić bańkownicę. Było to zgodne z najdawniejszą tradycją tego miejsca, w którym król August II Mocny wraz ze swoimi gośćmi polował na… króliki.
” Bal karnawałowy”
Święto Babci i Dziadka to ważne dni w kalendarzu przedszkolnych uroczystości.W tym roku zorganizowaliśmy z tej okazji Wielki Bal Karnawałowy. Impreza odbyła się w sobotni poranek 10 lutego w dużej sali, sąsiadującej z przedszkolem Społeczności Chrześcijańskiej „Puławska”, z którą od kilku lat współpracujemy. Dzieci przybyły na bal w ciekawych przebraniach w towarzystwie swoich eleganckich babć i przystojnych dziadków. Dostojny „Polonez” rozpoczął karnawałową zabawę, której największą atrakcją była grana na żywo przez kapelę klezmerską muzyka bałkańska. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje stroje w czasie spaceru „aleją gwiazd” i słusznie zebrały gromkie brawa od zachwyconych dziadków. Prezentem dla seniorów od dzieci były ich występy na scenie. Piosenki, do których grał na akordeonie Pan Radek, dały wyraz uczuciom dzieci wobec dziadków i oczywiście zdobyły ich serca.
Nie był to jednak koniec niespodzianek. Przygotowaliśmy dla Babć i Dziadków muzyczne zadanie czyli …kareoke – zaśpiewanie wybranych utworów z ich młodzieńczych lat z podkładem akompaniamentu instrumentalnego. Dziadkowie śpiewali do Babć utwór „Czerwonych gitar” „Nikt na świecie nie wie”, z kolei Babcie odpowiadały piosenką Anny Jantar „Przetańczyć z Tobą chcę całą noc”. Radość widoczna na twarzach babć i dziadków w czasie tej aktywności była dla nas, organizatorów imprezy, potwierdzeniem ich naprawdę dobrej zabawy. Ostatnim podniosłym akcentem balu było uroczyście odśpiewane dla Dziadków „Sto lat” i fajerwerkowe rozbłyski świec na torcie, który skrywał słodki poczęstunek. Posileni uczestnicy zabawy odtańczyli jeszcze pożegnalny taniec do utworu Maryli Rodowicz ” Niech żyje bal” i rozchodzili się pełni pozytywnych wrażeń wyrażonych w informacji zwrotnej.
Drogie Babcie, Drodzy Dziadkowie, Drogie Dzieci dziękujemy Wam za to, że z nami byliście i mogliśmy ten czas spędzić razem na wspólnej zabawie i przy dobrej muzyce! Niech żyje bal! Niech żyją Dziadkowie!!!
” Wizyta Mikołaja”
Nareszcie przyjechał niecierpliwie wyczekiwany gość. Kiedy tylko z daleka rozbrzmiały janczary, zrobiło się poruszenie i dzieciaki głośno zawołały: Mikołaj, Mikołaj jedzie! A potem zaległa cisza, jak makiem posiał, bo w drzwiach pojawił się On. W czerwonym stroju, z białą brodą i sporym brzuszkiem. Rozsiadł się na fotelu, zaczął rozmowę, przerywaną rubasznym śmiechem i radosnymi piskami dzieci. Były też występy. Liski brawurowo zagrały na bębnach. Mrówki powiedziały wierszyk i zaśpiewały piosenkę, a Koty zaśpiewały i po polsku i po angielsku!, pomagając sobie grą na dzwoneczkach Mikołaja czyli janczarkach. Pomocnice Mikołaja wręczyły mu podarunek zrobiony własnoręcznie przez dzieci – portret i pierniczki. Trwało to i trwało, już zaczął się budzić lekki niepokój, że tym razem Mikołaj przybył z pustymi rękami. Ale nic podobnego! Worki wypakowane prezentami stały za drzwiami. Tylko trzeba było odebrać je osobiście. Udało się wszystkim. Potem tylko zdjęcie grupowe z gościem i pożegnanie do następnego roku.
” Dzień Ziemniaka „
Na pierwsze spotkanie integracyjne naszej społeczności w nowym roku szkolnym zaplanowaliśmy pierwszy dzień jesieni. Pogoda zawiodła i zamiast w ogrodzie działania odbyły się w salach przedszkolnych. Za to uczestnicy dopisali i mimo deszczu licznie stawili się całymi rodzinami. Zgromadzeni w grupach mieli okazję wykonania różnych prac, związanych z jesienią i przetworami. Smakowite zapasy namalowane w słoikach, wyciętych z papieru, znalazły się w symbolicznej spiżarni. Grupa męskich kucharzy przygotowała pyszną sałatkę ziemniaczaną z ogórkiem kiszonym, łososiem i cebulą. Po raz ostatni spotkały się w jednej grupie „Wilczki”, nasi absolwenci, którzy w tym roku wybrali się już do szkoły i te sześciolatki, które na ostatni rok przed szkołą zostały w przedszkolu. Wiele radości było z tej niespodzianki. Dla wszystkich spotkanie było okazją do zabawy, rozmów i smakowitej konsumpcji. Serdecznie dziękujemy za udział i rozmaite smakołyki.
Święto szkoły na Głogowej
To był bardzo miły sobotni dzień. Od rana Szkoła Specjalna „Dać szansę” na Głogowej miała swoje doroczne święto. Zaproszeni goście mogli obejrzeć wspaniałe występy uczniów – dominowała muzyka – gra na instrumentach, śpiew i taniec. Występy solowe i zespołów. A wśród nich nasi dawni absolwenci. Solo zatańczyła Maja, która od lat profesjonalnie gra w Teatrze 21, druga Maja zagrała żywiołowo na perkusji, a Bazyli na pianinie cyfrowym. Oboje wspólnie z nauczycielem dali też koncert na perkusję i gitary elektryczne. W zespole tanecznym i chórze wystąpili też Marianna i Mateusz. Poza tym na festynie byli Piotr i Julia oraz przyszła uczennica Ania. Spotkanie z absolwentami i rozmowy z ich rodzicami były bardzo serdeczne, a radość i uśmiech na twarzach wszystkich uczestników pokazał, jak przyjaznym i troskliwym miejscem jest ta szkoła. Życzymy sukcesów!
Podróż w kosmos 2017
Dzień Dziecka to był naprawdę wyjątkowy dzień. Chociaż na zewnątrz chłodno i wiał wiatr, a słonko schowało się za chmurami i może nawet popada, do przedszkola przyjechał… kosmos. Ukryty w wielkim niebieskim namiocie zaprezentował się w całej swojej wielkości i nieskończoności. Na niebie słońce wzeszło i zaszło, aby ustąpić miejsca księżycowi i gwiazdom, ułożonym w kształty zwierząt i ludzi. Każdy nowy obraz wywoływał u obserwatorów westchnienia i okrzyki zachwytu. Przepłynęły mgławice o najdziwniejszych kształtach i kolorach, spadające gwiazdy usłyszały szeptane życzenia. A potem znowu wstało słońce i wszyscy wrócili na Ziemię. Święto dzieci miało też ciąg dalszy. Starsze podczas warsztatu, obejrzały film o tym, jak zmieniało się życie na ziemi i same mogły przedstawić jak Słońce i Księżyc krążą wokół niej. Dla wszystkich był słodko-owocowy poczęstunek i różne zabawy w ogrodzie. Nadal wiało, słoneczko przedzierało się przez chmury, ale chmury nie uroniły ani jednej kropli deszczu.
Dzień tańca z Klanzą
15 maja w naszym ogrodzie została oddana po remoncie do użytku naszych pociech huśtawka oraz ścianka wspinaczkowa. Remont został wykonany przez tatę Marty z Mrówek – Pana Pawła , któremu pomagał dzielnie nasz wolontariusz David.
Tego dnia obchodziliśmy również Dzień Tańca z Klanzą. Cała społeczność przedszkolna w samo południe zatańczyła integracyjny taniec. Było wesoło i radośnie.
Vege piknik 2017
Hurra! Udało się! Sobotni poranek, zimny i pochmurny nie zapowiadał nic pewnego. Jednak kwietniowe przysłowie o pogodzie sprawdziło się w części „trochę lata” i z każdą godziną temperatura rosła, a słońce świeciło coraz mocniej. W naszym przedszkolnym ogrodzie zgromadziły się rodziny na wspólnym wiosennym spotkaniu. Mimo chłodu pod okiem pani Beaty zdobiły doniczki, a potem z pomocą pani Krysi i pani Moniki pilnie siały w nich rozmaite kwiatki oraz zioła. Inne skupiły się na robieniu kolorowych wianków lub kwiatków czy malowaniu robali. Pomysłów dostarczały pani Wiesia, obie panie Anie i pani Gabrysia. Tymczasem w budynku jedna sala została zamieniona w kuchnię i tam powstawały pyszne potrawy vege według przepisów i pod okiem pań Jadzi, Agnieszek, Asi i Teresy. Każdy uczestnik mógł wybrać dowolną ilość działań. Rozgrzani gotowaniem biegli do ogrodu, a zmarznięci szli ogrzać się w kuchni. Największą popularnością wśród chłopców cieszyło się boisko i mecz piłki nożnej trwał bez przerwy. Maluchy wybierały zabawy piaskiem, zjeżdżalnię i huśtawki. W ogrodzie czuwał pan Wiesio. Tradycyjnie poczęstunek zgromadził dorosłych przy stole, przy którym łasuchowały też dzieci. Na zakończenie niezastąpiona pani Iza zaprosiła wszystkich to wspólnego tańca na murawie boiska. Wychodząc do domu, każdy mógł zabrać ze sobą swoją doniczkę, wianek czy kwiatek, a przede wszystkim – mamy nadzieję – dobry humor. Wszystko uwieczniła na zdjęciach pani Ewa. Miłego oglądania.
Ostatki 2017
Przy muzyce podrywającej do tańca bawiły się dzieciaki i ich nauczyciele. Kolejne spotkanie z zespołem Sztetl, spotkanie z żywą muzyką, z instrumentami i muzykami, wyzwoliło naturalną chęć do ruchu i radość wspólnej zabawy w takt klarnetu, tuby, perkusji i akordeonu. A wszystko odbyło się w sali przystrojonej balonami, ozdobami, do której prowadziła tajemnicza brama. Były strzały kolorowego konfetti, parada strojów pod zimnymi ogniami i prezentacje taneczne Mrówek, Lisków i Wilczków. Czyli prawdziwa zabawa na koniec karnawału. Serdeczne podziękowania dla taty Bronka i jego kolegów.
Inne zdjęcia z tego zdarzenia znajdują się w galeriach grup.
Sowy odwiedziły przedszkole
Nadszedł listopad, miesiąc spotkań z ubiegłorocznymi absolwentami. „Sowy” z rodzicami i rodzeństwem przyszły do przedszkola, żeby odwiedzić panie, opowiedzieć o swoich nowych doświadczeniach i oczywiście pobawić się z dawnymi kolegami. Radości nie było końca. Szybko wróciły wspomnienia „starych” zabaw i wzajemnych sympatii. Okazało się, że dzieci doskonale pamiętały wszystkie kąty i bez trudu rozpoznawały osoby i przedmioty z nimi związane. W tym samym czasie rodzice pilnie odpowiadali na pytania ankiety, przygotowali małe, bardzo słodkie „co nieco” i jeszcze znaleźli czas na rozmowy. Mamy nadzieję, że i mali, i duzi miło spędzili ten wieczorny czas na wspominaniu przedszkolnej przygody. Życzymy wszystkim udanego pobytu w szkole.
Gramy w kolory
Sobotnia aura okazała się dla nas łaskawa i mogliśmy bez przeszkód spędzić wspólnie dwie godziny na zabawie, rozmowach i małym co nieco. Spotkaliśmy się – rodzice, dzieci i nauczyciele – by podzielić się wspomnieniami najfajniejszych gier z dzieciństwa i pograć w rozmaite gry stolikowe i podwórkowe w grupach rodzinnych lub przedszkolnych. Każda z trzech grup przygotowała też swoją oryginalną wersję gry. Były to różne ściganki z przeszkodami. Pionkami były same dzieci, samochody z tekturowych cegieł i zajączki. Wszyscy – dorośli i dzieci – układali zadania i prześcigali się w pomysłach. A potem poszły w ruch kostki i pionki. Trzeba było słyszeć, jak głośny był doping uczestników. Zabawy skończyły się zwycięstwem i można było udać się do ogrodu na mały słodko, owocowy poczęstunek, dalszy ciąg gier i wziąć udział w loterii przygotowanej przez rodziców. Na koniec panie Beata i Agnieszka zaprosiły do udziału w tegorocznym projekcie wypożyczalni gier Gro-Teka Małego Człowieka. Mamy nadzieję, że będzie się cieszył zainteresowaniem równym zeszłorocznej bibliotece. To było naprawdę miłe rodzinne przedpołudnie. Rodzicom dziękujemy za przybycie i pomoc w jego przygotowaniu.
Melodie taneczne
W czwartkowe popołudnie w całym przedszkolu zabrzmiały dobrze znane rytmy taneczne. Walczyk, tango, marsz, polka i inne były tak sugestywne, że nogi same rwały się do tańca. Przedszkolaki i ich panie wysłuchały krótkiego wstępu i kiedy tylko zabrzmiała muzyka, buzie słuchaczy rozświetlił uśmiech i najmłodsi spontanicznie poderwali się do tańca, a za nimi cała reszta. Nawet panie z kuchni zajrzały do sali gimnastycznej przywołane znanymi dźwiękami. Te radosne przeżycia zapewnił zespół muzyczny, który zagrał na akordeonie, klarnecie i perkusji. Dziękujemy za to tacie Bronka i jego kolegom. I prosimy o bis!
Ach, co to był za bal..
Ranek. Wtorkowy, słoneczny dzień – dzieci z kolorowych planet przygotowują stroje i kosmiczne miotły, by wyruszyć na bal w kosmosie. Zaproszenie przysłały dwie kosmiczne księżniczki, mieszkające na błękitnej planecie. Impreza rozpoczyna się prezentacją strojów z planety żółtej, zielonej oraz czerwonej.
Księżniczki, rycerze, strażacy i różnego rodzaju zwierzątka bawią się przy kosmicznych hitach oraz zwiedzają drogę mleczną , na której główną atrakcją jest srebrny pył. Tańce i pląsy przerywa deszcz spadających gwiazd w postaci baniek mydlanych.
Punktem kulminacyjnym imprezy jest wulkan, który wybucha podczas kosmicznego balu – a w nim smakołyki dla dzieci – wyborne pieczone węże .
Każda z drużyn odleciała na swojej kosmicznej miotle , by świętować ten dzień przy pysznościach przygotowanych przez kosmiczne księżniczki.
Janczary zabrzmiały…
Sobotnie spotkanie odbyło się pod znakiem najmilszego gościa, który przybywa zawsze tylko raz w roku. Czas oczekiwania umiliły różne prace plastyczne tematycznie związane z Bożym Narodzeniem. Powstały przepiękne anioły, łańcuchy i szopka. Wreszcie zabrzmiały janczary, znak przyjazdu Mikołaja. Dzieci ochoczo, choć czasem z pewną nieśmiałością powitały znakomitego gościa, zaśpiewały mu piosenki i kolędy, a potem w skupieniu wysłuchały tego, co miał im do przekazania. Kiedy wróciły po odebraniu prezentów, dumnie pokazywały mu swoje nieodpakowane paczki i usiadły wokół do wspólnego pożegnalnego zdjęcia.
Absolwenci Żabki
Wtorkowe popołudnie zostało zarezerwowane na spotkanie z absolwentami 2015. Żaby to była grupa „męska” i tak przybyło siedmiu chłopaków i trzy dziewczynki. Wszyscy w towarzystwie mam lub tatusiów. Było dużo radości, biegania i wspominania. Najpierw kilka wspólnych zabaw, potem duzi zostali na dole, wypełniali ankiety przypominające pobyt w przedszkolu i przygotowywali „coś na ząb”. A mali popędzili na górę do swojej sali z nadzieją na zabawę, bo to przecież najmilsza aktywność w przedszkolu po południu. Udało się jeszcze puścić światełko, zaśpiewać piosenkę i „stare panie” dały hasło do bawienia się. A na koniec szaszłykowa przekąska owocowo-warzywna i rozmowy, rozmowy, rozmowy… Dla wielu to było już ostatnie spotkanie z przedszkolem, inni wpadną jeszcze czasem przy odbieraniu młodszego rodzeństwa. Wszystkim dziękujemy za miłe popołudnie.