Warto wiedzieć
W tym miejscu zamieszczamy materiały o rozwoju małego dziecka i rekomendujemy książki o dzieciach i dla dzieci. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy – zajrzyj i przeczytaj.
Tutaj znajdziecie…
Materiały o pięciolatkach, dzieciach, które kończą pobyt w przedszkolu i idą do szkoły. W kilku artykułach postaramy się przybliżyć ich rodzicom wiedzę o rozwoju pięciolatka i jego gotowości na zmianę środowiska i tryb edukacji. Jak samo spostrzega swoją pozycję w różnych codziennych sytuacjach przedszkolnych a jak widzą to specjaliści od rozwoju. Wreszcie, jakie są osiągnięcia naszych najstarszych wychowanków w kolejnych rocznikach opuszczających przedszkole.
a 5-latek – rozwój emocjonalny
Wraz z pójściem do przedszkola zmieni się także świat trzylatków, które kandydują do przedszkola od nowego roku szkolnego. Dlaczego ta zmiana wiąże się początkowo z trudnościami adaptacyjnymi i jak pomóc dziecku je przezwyciężyć, można poczytać w tekstach o trzylatku.
Zanim maluch zostanie przedszkolakiem
Wkrótce zaczną się zapisy dzieci trzyletnich do przedszkola. Wbrew pozorom taka zmiana w życiu małego dziecka to wielkie wyzwanie dla całej rodziny i… przedszkola. Trzeba być przekonanym, że najmłodszy kandydat poradzi sobie w nowej sytuacji. Tym bardziej, że zapisy odbywają się w czasie, kiedy wielu maluchów nie ma jeszcze skończonych trzech lat.
to przemyślenia samego trzylatka – poznamy jego przeżycia z pierwszych spotkań w przyszłym przedszkolu
Trzylatek idzie do przedszkola
to rozważania, czym jest adaptacja do przedszkola, co pomaga i co utrudnia jej przebieg oraz jakie umiejętności wspierają dziecko w przystosowaniu się do zorganizowanego życia w grupie rówieśniczej
Do poczytania dziecku
Ta opowiastka może pomóc dziecku w adaptacji do nowego miejsca lub nowej sytuacji. Przeznaczona jest dla maluchów, które po raz pierwszy przyszły do przedszkola, dzieci, które zmieniły przedszkole lub grupę i poznają nowe otoczenie oraz dla tych, które, w swojej dobrze znanej grupie, spotkały nowych kolegów.
Wybierzcie wersję dla dziewczynki lub chłopca. Wydrukujcie ją zgodnie z podaną instrukcją. Przeczytajcie sami i oceńcie, czy przeczytać ją dziecku na raz, czy w odcinkach. Jeśli dziecko nie domaga się wyjaśnień, wystarczy ją tylko przeczytać. Czasem nawet kilka razy.