zmień kontrast

Warto wiedzieć

W tym miejscu zamieszczamy materiały o rozwoju małego dziecka i rekomendujemy książki o dzieciach i dla dzieci. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy – zajrzyj i przeczytaj.

Tutaj znajdziecie… 

Materiały o pięciolatkach: W kilku artykułach postaramy się przybliżyć ich rodzicom wiedzę o rozwoju pięciolatka i jego gotowości na zmiany. Jak samo spostrzega swoją pozycję w różnych codziennych sytuacjach przedszkolnych a jak widzą to specjaliści od rozwoju. Wreszcie, jakie są osiągnięcia naszych najstarszych wychowanków w kolejnych rocznikach opuszczających przedszkole.

5-latek – rozwój ruchowy

5-latek – rozwój emocjonalny

5-latek na progu szkoły

Wraz z pójściem do przedszkola zmieni się także świat trzylatków, które kandydują do przedszkola od nowego roku szkolnego. Dlaczego ta zmiana wiąże się początkowo z trudnościami adaptacyjnymi i jak pomóc dziecku je przezwyciężyć, można poczytać w tekstach o trzylatku.

Zanim maluch zostanie przedszkolakiem

Wkrótce zaczną się zapisy dzieci trzyletnich do przedszkola. Wbrew pozorom taka zmiana w życiu małego dziecka to wielkie wyzwanie dla całej rodziny i… przedszkola. Trzeba być przekonanym, że najmłodszy kandydat poradzi sobie w nowej sytuacji. Tym bardziej, że zapisy odbywają się w czasie, kiedy wielu maluchów nie ma jeszcze skończonych trzech lat.

Świat oczami trzylatka

Czyli przemyślenia samego trzylatka – poznamy jego przeżycia z pierwszych spotkań w przyszłym przedszkolu

Trzylatek idzie do przedszkola

Rozważania nad tym, czym jest adaptacja do przedszkola, co pomaga, i co utrudnia jej przebieg oraz jakie umiejętności wspierają dziecko w przystosowaniu się do zorganizowanego życia w grupie przedszkolnej.

Do poczytania dziecku

Opowiastka, która może pomóc dziecku w adaptacji do nowego miejsca lub nowej sytuacji. Przeznaczona jest dla maluchów, które po raz pierwszy przyszły do przedszkola, dzieci, które zmieniły przedszkole lub grupę i poznają nowe otoczenie oraz dla tych, które, w swojej dobrze znanej grupie, spotkały nowych kolegów.

Wybierzcie wersję dla dziewczynki lub chłopca. Wydrukujcie ją zgodnie z podaną instrukcją. Przeczytajcie sami i oceńcie, czy przeczytać ją dziecku na raz, czy w odcinkach. Jeśli dziecko nie domaga się wyjaśnień, wystarczy ją tylko przeczytać. Czasem nawet kilka razy.

Dla dziewczynki

Dla chłopca

Skip to content