zmień kontrast

Archiwum 2021 4 i 5-latki „WRÓBLE”

JESIEŃ

Witajcie po wakacjach!

Cześć Przedszkolaki! Witajcie Rodzice!

Ulubione przez wszystkich wakacje się już skończyły i trzeba wrócić do przedszkolnej, szkolnej i zarobkowej rutyny. Ale, my się nie martwimy bo w przedszkolu jest fajnie! Na początek każdy opowiedział gdzie był i co robił na wakacjach, a ze wspaniałych opowieści powstał plakat pamiątkowy o wakacyjnych przygodach Wróbelków.

Potem musieliśmy przypomnieć sobie co robimy w przedszkolu, jakie mamy zasady i jak wygląda symbol naszej grupy, a dodatkowo przywitaliśmy dwoje nowych dzieci. Przedszkolaki stworzyły więc całą gromadkę wróbelków, a żeby było ptaszkom wesoło to powstały także huśtawki chybotki.

Po zabawie była chwila na naukę. Omówiliśmy dokładnie schemat ciała człowieka, wielozmysłowo poznaliśmy gruszki oraz mogliśmy podziwiać astry zerwane z naszego ogrodu. Przy omawianiu tych wszystkich tematów powstały pięknie prace plastyczne. Dodatkowo upiekliśmy ciasto z gruszkami! Było słodziutkie i chrupiące – mniam.

15 września świętowaliśmy dość nietypowy dzień – Dzień Kropki. Całe przedszkole było w kropki – małe i duże. A my zrobiliśmy jeszcze prace z kropkami. To była zabawa!

Na zajęciach dodatkowych literacko-plastycznych, które prowadzi Pani Beatka, powstały nadzwyczajne prace: kreślenia kół z których później można było coś wymyślić oraz misie, na podstawie książki „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej.

A do tego wszystkiego była jeszcze gimnastyka, którą później dzieci nazwały super zadaniem-zabawą. Angielski z Panią Anulą, który jest wyczekiwany. Zajęcia słuchowe z Panią Asią, które czarują wszystkich i rytmika, gdzie Pani Kasia uczy grać na bębnach djembe.

Duuuuużo się dzieje, ale zawsze jest czas na wspaniałą zabawę z rówieśnikami.

Jesień cz. 2

Druga część jesieni zapowiadała się bardzo intensywnie, no i tak było. W październiku zajęliśmy się tematem ekologii, czyli dbania o nasze środowisko. Dowiedzieliśmy się, że nawet przedszkolaki mogą w tym temacie nauczyć czegoś dorosłych. Pewnego dnia wybraliśmy się na spacer dookoła przedszkola posprzątać śmieci leżące na trawnikach, a potem je posortowaliśmy do odpowiednich pojemników. W sali bawiliśmy się też w rybaków, ale nie łowiliśmy ryb, a śmieci, które pływały w wodzie.

Jesień jest obfita w swoich darach. Dzięki temu wielozmysłowo obejrzeliśmy papryki, dynię oraz orzechy. Było przy tym dużo dotykania, zgadywania, wąchania i smakowania, a przede wszystkim ciekawości i radości.

Pod koniec października mogliśmy w końcu wybrać się na spacer po przedszkolu. Żeby się nie zgubić narysowaliśmy sobie wielką mapę, dzięki której zwiedziliśmy każdy możliwy kątek budynku. Poznaliśmy nowe sale i pomieszczenia przedszkola oraz osoby, które w nich pracują. To była bardzo ciekawa przygoda.

Potem dowiedzieliśmy się, że każdy Wróbelek oprócz bycia przedszkolakiem jest też członkiem swojej rodziny. Każdy miał możliwość przedstawienia wszystkich domowników. Wspaniale było poznać Was wszystkich (choć niektórych tylko ze zdjęć)!

Co wtorek nasza grupa dzieli się na pół. Jedna część schodzi do cichej sali, aby poznawać i bawić się pomocami montessoriańskimi. Druga grupa ćwiczy wtedy umiejętności matematyczne. Co czwartek ćwiczymy nasze języki i słuch na zajęciach z Panią Asią.

Po zajęciach zawsze przychodzi czas na odpoczynek. Zanim się położymy na materacykach w naszej sali otwiera się „Wróbelkowa czytelnia”. Każdy z nas może wybrać sobie dowolną książkę, a potem oglądać, czytać czy opowiadać innym. Jednak to nie koniec przyjemności! Od początku listopada przychodzi czas na ….. MASAŻ! Tak, dzieci masują dzieci po plecach. Jest to bardzo miłe i relaksujące.

Wspólnie świętowaliśmy też Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada. Oglądaliśmy flagę i godło Polski, trochę poznaliśmy postać Józefa Piłsudskiego oraz uroczyście zaśpiewaliśmy hymn. A potem poszliśmy na spacer do parku Dreszera, gdzie przy pomniku Powstańców Mokotowskich odbyliśmy krótką wartę honorową.

Poza zajęciami i obowiązkami zawsze się znajdzie czas na to, co dzieci lubią najbardziej – ZABAWĘ! No i czasem jeszcze prace plastyczne ;) Pozdrawiamy wszystkich!

ZIMA

Jesień minęła nam wszystkim w ekspresowym tempie i nagle zrobiło się mroźnie oraz spadł śnieg. To przypomniało nam, że zaczął się grudzień. Miesiąc najbardziej wyczekiwany przez wszystkich – małych i dużych :) To czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia oraz przyjścia Świętego Mikołaja. W naszej sali zawisł kalendarz adwentowy, dzięki któremu odliczamy dni. Każdy numerek kalendarza przynosi nowe zadania i wyzwania.

Wróbelki poznały historię Bożego Narodzenia, wykonały Aniołki, gwiazdki, lampiony, pawie oczka na choinkę, ubrały choinkę w naszej sali, poznały wiele piosenek okołoświątecznych z dziecięcego repertuaru oraz w podziękowaniu za małe prezenciki napisały list do Świętego Mikołaja z zaproszeniem do naszego przedszkola i narysowały jego portret.

Teraz niecierpliwie czekamy, aż nasz gość pojawi się w swoich saniach z wielkim workiem prezentów na przedszkolnym dachu, a my przygotujemy dla niego jakąś niespodziankę :)

Oprócz przygotowywania się na wizytę Świętego Mikołaja oddawaliśmy się innym grudniowym przyjemnościom – piekliśmy i lukrowaliśmy pierniczki, napisaliśmy listy z życzeniami do Wróbelkowych Rodziców, które później wysłaliśmy pocztą. W między czasie powstawały też przeróżne ozdoby świąteczne.

Zima na szczęście pokazywała nam swoje prawdziwie zimowe oblicze dzięki któremu korzystaliśmy z zabaw na śniegu, ale także zadbaliśmy o ptaki mieszkające w naszym ogrodzie. Na jednym z drzew powiesiliśmy karmnik i w mroźne dni dokarmialiśmy naszych małych przyjaciół.

Po Świętach Bożego Narodzenia świętowaliśmy Nowy Rok! Wraz z nastaniem 2022 roku rozpoczął się karnawał, czas radości, bali i przebierania się. Zabawy w strojach dają możliwość wcielania się w różnorodne postacie i urozmaicają wspólne zabawy. Na zakończenie tego kolorowego czasu zorganizowaliśmy grupowy bal karnawałowy. Było radośnie i odświętnie.

Kiedy pogoda zaczęła się trochę zmieniać i śnieg robił się błotem my się nie zmartwiliśmy. Cieszymy się, że nadchodzi wiosna pełna zieleni oraz kolorowych pachnących kwiatów. A co jak pogoda nam nie sprzyja? Bawimy się galaretkami lub malujemy na folii. To dopiero zabawa :)

WIOSNA

Wiosna w tym roku przywitała nas słonecznie, jednak później zgodnie z przysłowiami w marcu było jak w garncu, a kwiecień przeplatał trochę zimy trochę lata. Mimo wszystko przyroda budzi się do życia. W naszym ogrodzie można świetnie obserwować zachodzące zmiany – przebiśniegi, krokusy, hiacynty, żonkile, tulipany czy pojawiające się na drzewach pączki liści. Chcąc się upewnić, że wiosna na pewno przyszła, wybraliśmy się na spacer dookoła przedszkola, a potem odwiedził nas gość!

W międzyczasie nauczyliśmy się samodzielnie kroić nożem kotlety, pulpety czy naleśniki które dostajemy na obiad. Bawimy się z rówieśnikami czy ćwiczymy na gimnastyce.

Wraz z początkiem kwietnia obchodziliśmy międzynarodowy dzień książki dla dzieci. Każdy mógł przynieś i zaprezentować swoją ulubioną książkę.

Kwiecień to także czas Świąt Wielkanocnych. Wszystkie przedszkolaki przygotowały swój koszyczek, pisanki, zajączka, kurczaczka. Wspólnie upiekliśmy też babeczki. Powstało także wiele innych ozdób związanych z tematyką świąteczno-wiosenną.

W tym miesiącu obchodziliśmy również Dzień Ziemi – dużo rozmawialiśmy o pięknie naszego świata i jak o niego dbać. Wróbelki postanowiły posadzić w naszym ogrodzie dalie a w sali powstała hodowla fasoli, którą później przeniesiemy do naszego przedszkolnego warzywnego ogródka.

Skip to content