zmień kontrast

Archiwum 2022 „Wróble”

JESIEŃ

Witamy po wakacjach. Wróbelki urosły i stały się bardziej samodzielne. Na początku roku szkolnego pojawiło się kilka zmian. Powitaliśmy dwa nowe Wróbelki: Jadzię i Jasia oraz dwie nowe Panie – Justynę i Agatę. Wrzesień był bardzo pracowity. Wspólnie wspominaliśmy wakacje zaznaczając na mapie Polski miejsca odwiedzone przez dzieci. Oglądaliśmy pamiątki i pocztówki przywiezione z różnych miejsc. Zebraliśmy posadzoną wiosną fasolkę. Poznaliśmy nowe pojęcia matematyczne, nauczyliśmy się rozpoznawać i nazywać strony prawa-lewa, określaliśmy położenie przedmiotu w przestrzeni. Omówiliśmy bezpieczny sposób poruszania się po drodze, trenowaliśmy właściwe przejście przez jezdnię, nazywaliśmy i segregowaliśmy znaki drogowe. Rozmawialiśmy o wietrze, jego zaletach i znaczeniu w przyrodzie oraz o tym jakie niesie zagrożenia. Wybraliśmy się na bazar, aby kupić owoce jakie przyniosła nam w darze jesień. Poznaliśmy ich nazwy, smaki oraz pomysły, co możemy z nich przygotować. Wróbelki zdecydowały się na sałatkę owocową. Zacieśnialiśmy relacje w zabawie swobodnej.

ZIMA

Jedzie pani Zima,
na koniku białym,
spotkały ją dzieci,
pięknie powitały:
– Droga bani Zimo,
sypnij dużo śniegi,
żeby nam saneczki
nie ustały w biegu

Zima w grupie Wróbelków jest bardzo pracowita, oprócz tradycyjnych zajęć dzieci przygotowały ozdoby bożonarodzeniowe, ubrały choinkę, codziennie wykonują zadania z kalendarza adwentowego, przygotowały ciasto i upiekły pierniczki co sprawiło, że całe przedszkole pachniało świąteczne. Sala przygotowana jest na święta oraz na przyjęcie bardzo ważnego gościa- Świętego Mikołaja. W czasie wolnym od zajęć Wróbelki szaleją na świeżym powietrzu i korzystają z urokliwej zimowej aury.

WIOSNA

Wiosna w grupie Wróbelków przyniosła dzieciom dużo energii, co dało doskonałą okazję do przebywania na świeżym powietrzu i podziwiania piękna natury. Wróbelki wykonały portret Pani Wiosny, poznały nazwy wielu wiosennych kwiatów, obserwowały jak przyroda budzi się do życia, poznały i zaznaczały symbole pogody na kalendarzu.


Za nami również przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Dzieci własnoręcznie wykonały palmy, koszyczki, pomalowały jaja, upiekły i udekorowały mazurki, ulepiły baranka oraz posadziły rzeżuchę. Rozmawialiśmy o tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi, dzieci samodzielnie nakryły Wielkanocny stół, narysowały charakterystyczne potrawy.


Wiosną wiele zwierząt zaczyna budować gniazda, szukać pożywienia i rodzić młode. Dzieci z grupy „Wróbelki” poznały zwyczaje ptaków, które przyleciały z dalekich krajów. Na bieżąco obserwują bocianią rodzinę w Klekusiowie oraz wykonują wiele prac plastycznych w tym temacie.

W naszej sali również pojawiły się dekoracje wiosenne wykonane przez dzieci. Powstały gniazda z ptakami, przebiśniegi, bazie, żonkile, tulipany, niezapominajki.


Wróbelki zapoznały się z kolorowym oznaczeniem dni tygodnia według planu daltońskiego, w którym każdy z dni ma konkretny kolor.

Wizualizacja dni tygodnia pomaga dziecku zorientować się w czasie. Codziennie rano dzieci umieszczają wróbelka na odpowiedni kolor.
Dzieci utrwalają czytanie globalne według odimiennej metody Ireny Majchrzak. W sali pojawiło się coraz więcej wyrazów umieszczonych w różnych miejscach, które dzieci odczytują codziennie.

W okresie wiosennym zaczęły się zajęcia literackie pt.:„Stary strych”. Dzieci poznały przygody bohaterów Kreski i Kreska oraz ich przyjaciół.

Uczestniczyliśmy w zajęciach w Bibliotece, pt.: „Jak się to skończyło?”. Dzieci samodzielnie układały historie, wykonały ilustracje oraz opowiadały

Zakończyliśmy cykl zajęć o Ziemi, jej kontynentach oraz mieszkańcach.

Zwieńczeniem było wykonanie plakatu pt.: „Ziemia to nasz wspólny dom”.
Wiosną będziemy spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu bawiąc się w piaskownicy, na huśtawce oraz korzystać z ulubionych rowerków i hulajnóg.

LATO

I w końcu przyszło lato!

Największą atrakcją Wróbelków jest przebywanie w ogrodzie, korzystanie z uroków przyrody, obserwacja dojrzewających kwiatów i owoców, a przede wszystkim swobodna zabawa. 

Wróbelki wzięły udział w VI Mokotowskim Przeglądzie Piosenki Anglojęzycznej, zdobywając uznanie Jury.  Dzieci przygotowały prezenty, laurki oraz występ z okazji Święta Taty. Odbyło się uroczyste zakończenie roku z udziałem rodziców.

Wróbelki zaprezentowały swoje umiejętności, które nabywały przez cały rok. Upiekły z tej okazji ciasto truskawkowe, którym ugościły rodziców. 

Wszystkim Dzieciom i Rodzicom życzymy udanych, bezpiecznych wakacji!!!

Do zobaczenia we wrześniu.

Skip to content