zmień kontrast

ARCHIWUM 2022 „ZAJĄCE”

JESIEŃ

Witamy w zerówce.

Jesienią Zajączki spędziły dużo czasu w przedszkolnym ogrodzie. Sprzyjała temu pogoda i tematyka zajęć: rozpoznawanie drzew, nauka o lesie (dzięki Rodzicom mamy taki „mini las” przy parkingu przedszkolnym), zwierzętach leśnych. Hitem były też zajęcia z sensoplastyki, które najpierw odbyły się w ogrodzie, a kolejne już w przedszkolu. Takich doświadczeń się nie zapomina! Zajączki dostały swój pierwszy podręcznik i uczą się ze swoim nowym przyjacielem, Trampolinkiem. Zajęcia z książką są wyzwaniem, które podjęły z radością i zaciekawieniem. Oby tak dalej! Zajączki uczą się samodzielności i odpowiedzialności, za siebie i innych. Służą temu codzienne (dobrowolne!) dyżury i plan daltoński. Plan to cotygodniowe zadania, prace plastyczne, wspólne gry, układanki. Dzieci same planują, kiedy je wykonają, a potem sprawdzają, czy udało im się ten plan zrealizować. Są w tym coraz bardziej samodzielne! Odwiedziliśmy też bibliotekę, byliśmy w teatrze, chodzimy na koncerty. Do przedszkola przychodzi Pani z Kopernika i pokazuje dzieciom bardzo ciekawe zajęcia
badawcze.

Palcem po mapie.

Wakacje już za nami, ale wspomnienia pozostały. Dzięki współpracy udało się nam stworzyć mapę naszego państwa i wysłać pszczółkę na zwiedzanie polski.

Eksperymenty

ZIMA

Zima zastała Zajączki nad książkami z Trampolinkiem. Dzieci poznają kolejne literki i cyfry, liczą, uczą się czytać, pisać. Ale kiedy spadł cudowny śnieg, Zajączki wyskoczyły na podwórko i ulepiły mnóstwo wielkich śniegowych kul. Powstał też Bałwan w wersji eleganckiej (wiaderko na głowie) i sportowej (kask rowerowy). W ulepieniu Bałwana pomagały też Rybki i Wróbelki! Wreszcie można też było wyjąć sanki i jabłuszka do zjeżdżania z przedszkolnej górki! Grudzień był pełen kulturalnych i naukowych wydarzeń: koncert, teatr, kino, cudowne zajęcia o świetle ( dziękujemy Tacie Marysi!), no i wciąż czekaliśmy na Mikołaja. W oczekiwaniu na święta, Zajączki odsłaniały kolejne dni kalendarza adwentowego (Pełno w nim kart pracy zamiast czekoladek, co za oszustwo! Miejmy nadzieję, że Mikołaj się opamięta i pod choinką zostawi coś bardziej rozrywkowego!). Zajączki potrafią jednak się bawić zawsze: przy okazji robienia pierników, ozdób choinkowych, choinek, rysując portrety Mikołaja, kartki świąteczne według pomysłu Zosi, śpiewając wspólnie piosenki i kolędy. Czas mija im szybko, wkrótce święta, Nowy Rok, może jakieś ferie zimowe? Życzymy wszystkiego dobrego!

Wizyta Świętego Mikołaja

WIOSNA

Zajączki pilnie obserwowały przyrodę już od przedwiośnia. Najpierw pojawiły się pączki na krzaczkach i drzewach, potem przebiśniegi i krokusy, za nimi cebulice. Ponieważ wiosna była nieco opieszała, Zające wzięły sprawy w swoje ręce i postanowiły pożegnać zimę. Starosłowiańskim zwyczajem przygotowały marzannę i spaliły w ogródku, żeby decydowanie dać wiośnie znak, że droga wolna, zapraszamy ciepłe, długie i słoneczne
dni. Dodatkowo wykonały portret wiosny i wiele innych wiosennych prac plastycznych.

Trochę czasu zajęły też przygotowania do Wielkanocy. Zające przygotowywały koszyczek, piekły, siały, robiły świąteczne ozdoby. Robiły, pisały i wysyłały kartki świąteczne do bliskich sobie osób.

A że Zające nie zapominały przy tym o nauce, to tuż po świętach udało się im poznać wszystkie litery alfabetu i cyfry. Nadal uczą się czytać i liczyć, poznają pierwsze symbole matematyczne, poszerzają rozumienie pojęć.

Zające obserwowały przyrodę w ogrodzie przedszkolnym, wybrały się także na obserwacje przyrodnicze do pobliskiej Królikarni. Porobiły pisemne i rysunkowe notatki o postępach wiosny. Wykonały też wspaniałe lapbooki na temat ochrony przyrody ( na prośbę wychowawczyń) i wiele innych tematów ( z własnej inicjatywy).
Dzieci dużo rozmawiają o przyjaźni, koleżeństwie, dobrej zabawie. Uczą się
współpracy wykonując wspólne zadania lub bawiąc się.

Zające eksperymentują na matematyce, sensoplastyce, zajęciach z Panią z Kopernika. Chodzą na koncerty, oglądają przedstawienia teatralne. Rozmawiamy też o szkole, o tym co ich ciekawi, czego chcieliby się nauczyć.
Maj będzie pracowity, bo Zające……ups! To będzie niespodzianka!

LATO

Hej! Ho! Żagle staw, ciągnij liny i się baw

Lato w przedszkolu zaczęło się bardzo upalnie, dlatego postanowiliśmy wypłynąć w rejs dookoła świata. W planie mamy Egipt, Turcję, Madagaskar, Australię, Amerykę, a nawet Karaiby. Mamy nadzieję, że nie natrafimy tam na piratów, ale i oni są nam niestraszni. Całe szczęście, że „świat moi mili, wcale nie jest duży, opłynąć go można w deszczowej kałuży.”

Lato zawitało też do naszego ogródka, w którym spędzamy dużo czasu na zabawach w piaskownicy, wodzie lub wylegując się na kocach w cieniu. Mamy możliwość podziwiać piękne kwiaty, zioła i możemy obserwować jak na krzaczkach pojawiają się maliny i inne owoce i warzywa.

Skip to content